Jump to content
Sign in to follow this  
Beamerball

VA western district tournaments (boys)

Recommended Posts

Mountain 7 District:
Monday, Feb. 11
First Round
Union 64 Lee High 59
Central-Wise 53 Ridgeview 48
John Battle 68 Abingdon 59

Wednesday, Feb. 13
Semifinals, at Gate City
Central-Wise 61 Union 52
Gate City 96 John Battle 69

Friday, Feb. 15
Finals, at Gate City
Consolation
Union 72 John Battle 62

Championship
Gate City 72 Central-Wise 61

 


Southwest District:
Wednesday, Feb. 13
First Round
Richlands 75 Tazewell 58
Lebanon 58 Marion 46

Friday, Feb. 15
Semifinals, at Graham
Richlands 59 Virginia High 46
Graham 70 Lebanon 41

Saturday, Feb. 16
Finals, at Graham
Consolation
No. 2 Virginia High 74 No. 4 Lebanon 62

Championship
No. 1 Graham 58 No. 3 Richlands 29

 


Black Diamond District:
Monday, Feb. 11
First Round, at Riverview Elem/Middle
Hurley 58 Council 31

Wednesday, Feb. 13
Semifinals, at Riverview Elem/Middle
Grundy 55 Hurley 36
Honaker 68 Twin Valley 48

Friday, Feb. 15
Finals, at Riverview Elem/Middle
Consolation
Twin Valley 52 Hurley 40

Championship
Grundy 81 Honaker 71

 


Cumberland District:
Tuesday, Feb. 12
First Round, at UVA-Wise
Thomas Walker 72 Rye Cove 48
Castlewood 44 Twin Springs 39

Thursday, Feb. 14
Semifinals, at UVA-Wise
J.I. Burton 68 Castlewood 32
Eastside 65 Thomas Walker 35

Friday, Feb. 15
Finals, at UVA-Wise
Consolation
No. 4 Thomas Walker 79 No. 3 Castlewood 56

Championship
No. 1 Eastside 85 No. 2 J.I. Burton 80 2OT

 


Hogoheegee District:
Tuesday, Feb. 12
First Round
Semifinals, at Chilhowie
No. 1 Chilhowie 59 No. 4 Patrick Henry 32
No. 3 Holston 68 Northwood 66

Friday, Feb. 15
Finals, at Chilhowie
Consolation
No. 2 Northwood 61 No. 4 Patrick Henry 56

Championship
No. 3 Holston 59 No. 1 Chilhowie 54

 


Mountain Empire District:
Friday, Feb. 8
First Round
Auburn 74 Rural Retreat 15
Bland 48 Galax 41
Fort Chiswell 67 Grayson County 59 OT

Tuesday, Feb. 12
Semifinals, at Fort Chiswell
No. 1 George Wythe 80 No. 4 Fort Chiswell 72
No. 2 Auburn 60 No. 3 Bland 37

Friday, Feb. 15
Finals, at Fort Chiswell
George Wythe 52 Auburn 46

 


Pioneer District:
Monday, Feb. 11
First Round
Bath County 71 Narrows 55
Eastern Montgomery 43 Craig County 34

Wednesday, Feb. 13
Semifinals, at higher seed
Covington 71 Bath County 58
Parry McCluer 48 Eastern Montgomery 24

Thursday, Feb. 14
Finals, at higher seed
Consolation
No. 5 Eastern Montgomery 59 No. 6 Bath County 52 OT

Championship
No. 1 Parry McCluer 45 No. 2 Covington 39 OT

 


Three Rivers District:
Wednesday, Feb. 13
Semifinals
Floyd County 59 Glenvar 42
Radford 64 Carroll County 35

Thursday, Feb. 14
Finals, at Radford
Radford 61 Floyd County 29

 


Piedmont District:
Friday, Feb. 8
First Round
No. 1 George Washington 81 No. 4 Magna Vista 39
No. 2 Martinsville 64 No. 3 Halifax County 51

Tuesday, Feb. 12
Championship
George Washington 64 Martinsville 37

 


River Ridge District:
Monday, Feb. 4
First Round
Christiansburg 61 Blacksburg 51
Salem 65 Hidden Valley 54
Patrick Henry (Roanoke) 82 Pulaski County 68

Wednesday, Feb. 6
Semifinals, at Patrick Henry
No. 1 Cave Spring 51 No. 4 Christiansburg 44
No. 2 Patrick Henry (Roanoke) 52 No. 3 Salem 48

Friday, Feb. 8
Finals, at Patrick Henry
Patrick Henry (Roanoke) 55 Cave Spring 45

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
 
 
 
 
 
 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...