2017-18 ALL-REGION 2D GIRLS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Bailey Frazier, Ridgeview
Coach of the Year
Robin Dotson, Central
All-Region 2D First Team
Bailey Frazier, Jr., Ridgeview
Taylor Owens, Jr., Virginia High
Amaya Lee, Jr., Virginia High
Callie Haderer, Sr., John Battle
Dee Cvetnich, Jr., Central
Dani Janutolo, Sr., Tazewell
Nikole Counts, Jr., Ridgeview
Avery Price, So., Lebanon
All-Region 2D Second Team
Ericah Burton, Sr., Richlands
Ashley Chester, Sr., Union
Kara Long, So., Lebanon
Sarah Thompson, Fr., Gate City
Brook Porter, Jr., Central
Gracie Billings, Jr., Marion
Gracie Mullins, Sr., Central
Amanda Stroupe, Sr., Graham
2017-18 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT TEAMS
Player of the Year, Class 2
Bailey Frazier, Ridgeview
Player of the Year, Class 3
Grace Hess, Abingdon
Coach of the Year
Robin Dotson, Central
All-Mountain 7 First Team
Bailey Frazier, Ridgeview
Grace Hess, Abingdon
Callie Haderer, John Battle
Dee Cvetnich, Central
Nikole Counts, Ridgeview
Peyton Carter, Abingdon
Ashley Chester, Union
Sarah Thompson, Gate City
All-Mountain 7 Second Team
Brook Porter, Central
Gracie Mullins, Central
Heather Lipps, Union
Taylor Gilbert, Abingdon
Olivia Mullins, Central
Abigail Webb, Union
Jayda Smith, Union
Tori Powers, Gate City
Honorable Mention
Mattie Gibson, Abingdon
Bethany Smith, John Battle
Michaela Monk, John Battle
Hannah Carter, Central
Kayla Bird, Gate City
Arielle Tritt, Lee
Nyla Gulley, Ridgeview
Emili Brooks, Union
Amber Taylor, Ridgeview
Cassie Farley, Abingdon
2017-18 ALL-REGION 1D GIRLS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Hannah Wyrick, Eastside
Coach of the Year
Barry Ruff, Eastside
All-Region 1D First Team
Hannah Wyrick, Sr., Eastside
Leanna McNulty, Fr., Honaker
Breanna Yarber, Fr., Patrick Henry
Leah Kestner, Jr., Chilhowie
Lexi Rhoton, Sr., Rye Cove
Kacie Culbertson, Sr., J.I. Burton
Liyah French, So., Holston
Brianna Ratliff, Jr., Council
Cassie Keene, Sr., Grundy
All-Region 1D Second Team
Abigail Roller, Sr., Rye Cove
Emily Moore, Sr., Eastside
Emily Keith, Sr., Northwood
Kim Lester, Sr., Twin Valley
Claudia Frost, Jr., Holston
Kaycee Deskins, So., Patrick Henry
Abby Castle, Jr., Twin Springs
Brooke Tiller, So., Council
Akilah Boyd, Fr., Honaker
Taylor Gilbert, Sr., Chilhowie
Honorable Mention
Savannah Williams, Patrick Henry
Sarah Mullins, J.I. Burton
Anna Whited, Eastside
Jayda Davis, Hurley
Maggie Deel, Grundy
2017-18 ALL-CUMBERLAND DISTRICT GIRLS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Hannah Wyrick, Eastside
Coach of the Year
Barry Ruff, Eastside
All-Cumberland First Team
Hannah Wyrick, Sr., Eastside
Lexie Rhoton, Sr., Rye Cove
Kacie Culbertson, Sr., J.I. Burton
Abigail Roller, Sr., Rye Cove
Emily Moore, Sr., Eastside
All-Cumberland Second Team
Abby Castle, Jr., Twin Springs
Sarah Mullins, Jr., J.I. Burton
Anna Whited, Fr., Eastside
Grace Rhoton, Jr., Rye Cove
Talyn Dibrell, Fr., Thomas Walker
Honorable Mention
Tori Stevens, Sr., Eastside
Brooklyn Barnette, Sr., J.I. Burton
Tia Bates, Sr., J.I. Burton
Chloe Collins, Jr., Castlewood
Reagan Kerns, Sr., Rye Cove
Bella Schwartz, So., Thomas Walker
Aubrey Powers, So., Twin Springs
Mackenzie Warner, Jr., Twin Springs
2017-18 ALL-REGION 2D BOYS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Mac McClung, Gate City
Coach of the Year
Glynn Carlock Jr., Graham
All-Region 2D First Team
Mac McClung, Sr., Gate City
Darrin Martin, Sr., Graham
Zac Ervin, Jr., Gate City
James Mitchell, Sr., Union
Wes Ayers, Sr., Grayson County
Isaiah McAmis, So., Central
Adam Hooker, Sr., Lebanon
Race Moir, Jr., Richlands
All-Region 2D Second Team
Garrett Dalton, Sr., Graham
Cayden McConley, So., John Battle
Taylor Horn, Jr., Richlands
Dalton Mullins, Sr., Central
Caleb Osborne, Jr., Marion
Bradley Dean, So., Gate City
Drew Barker, Jr., Graham
Tyler Vanover, Jr., Central
Tanner McPherson, Sr., Grayson County
Seth Phillips, Sr., Grayson County
2017-18 ALL-MOUNTAIN 7 DISTRICT BOYS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Mac McClung, Gate City
All-Mountain 7 First Team
Mac McClung, Sr., Gate City
Zac Ervin, Jr., Gate City
James Mitchell, Sr., Union
Isaiah McAmis, So., Central
Ean Bassham, Sr., Abingdon
Cayden McConley, Jr., John Battle
Dalton Mullins, Sr., Central
Bradley Dean, So., Gate City
All-Mountain 7 Second Team
Jacob Stewart, Lee
Tyler Vanover, Central
Noah Garrison, Union
Gabe Counts, Ridgeview
Jacob Whitaker, Lee
Thomas Francisco, Abingdon
Alex Rasnick, Union
Caleb Goins, John Battle
Honorable Mention
Jacob Yates, RidgeView
Lance Willis, Abingdon
Trent Cox, Abingdon
Conner Pendergraft, Lee
Mikey Stratti, John Battle
Reed Samuel, John Battle
Austin Gibson, Union
Ben Stallard, Central
Bryson Collins, Central
Andrew Sharpe, Gate City
David George, Gate City
Drew Vermillion, Gate City
Jon Compton, Gate City
2017-18 ALL-REGION 1D BOYS BASKETBALL TEAMS
Player of the Year
Luke Lawson, Eastside
Coach of the Year
Patrick Damron, Eastside
All-Region 1D First Team
Luke Lawson, Sr., Eastside
Luke Carter, So., Northwood
Zack Cale, Jr., Chilhowie
Caleb Williams, Jr., J.I. Burton
Cade Looney, Fr., Grundy
Grayson Honaker, Fr., Honaker
Holton Carter, Sr. Rye Cove
Colyn Sturgill, Sr., Eastside
All-Region 1D Second Team
Dylan Catron, Jr., Chilhowie
Taylor Williams, Sr., Thomas Walker
Tayten Sykes, Sr., Hurley
Hartley Hilton, Sr., Honaker
Houston Thacker, Sr., J.I. Burton
Ben Hulbert, Jr., Holston
Chance Moore, Sr., Northwood
Trey Pennington, Sr., Rye Cove
Honorable Mention
Nathan Mossholder, Holston
Alex Tuell, Northwood
Ethan Hillman, Twin Springs
Jason Perkins, Council
Tylor Keen, Twin Valley
Brandon Sample, Honaker
Brett Boyd, Honaker
Blake Stinson, Honaker
Josh Pressley, Patrick Henry
2017-18 ALL-CUMBERLAND DISTRICT BOYS BASKETBALL TEAM
Player of the Year
Luke Lawson, Eastside
Coach of the Year
Patrick Damron, Eastside
All-Cumberland Team
Luke Lawson, Eastside
Caleb Williams, J.I. Burton
Holton Carter, Rye Cove
Colyn Sturgill, Eastside
Taylor Williams, Thomas Walker
Houston Thacker, J.I. Burton
Trey Pennington, Rye Cove
Ethan Hillman, Twin Springs
Hunter Lunsford, Eastside
Jonah Cornett, Castlewood
Honorable Mention
Seth Boles, Eastside
Ethan Powers, Eastside
Caleb Yeary, Thomas Walker
Trevor Culbertson, J.I. Burton
Chase Love, Rye Cove