Jump to content
Sign in to follow this  
Beamerball

2018-19 SW VA boys basketball schedules/scores

Recommended Posts

MOUNTAIN 7 DISTRICT

Abingdon
11/27 Northwood (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 65-69 L
11/29 Patrick Henry (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 66-35 W
12/1 Holston (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 50-53 L
12/4 Lebanon 42-34 W
12/7 @ Virginia High 64-53 W
12/12 Virginia High 62-76 L
12/14 Lee High 34-53 L
12/17 Johnson County (TN) 49-58 L
12/19 Richlands 56-55 W
1/2 @ Ridgeview 58-46 W
1/4 @ Union 47-49 L
1/8 Gate City 48-70 L
1/10 John Battle 63-73 L
1/15 @ Central-Wise 47-58 L
1/18 @ John Battle 71-45 W
1/22 @ Lee High 87-63 W
1/25 Ridgeview 85-73 2OT W
1/26 @ Lebanon 60-62 L 
1/31 Union 48-69 L
2/1 @ Gate City 58-81 L 
2/2 @ Richlands 66-54 W
2/7 Central-Wise 63-54 W
Mountain 7 District Tournament:
2/11 John Battle 59-68 L 
Class 3A Region D Tournament:
2/19 Cave Spring (@ Hidden Valley) 53-70 L 

Central-Wise
11/30 KACHEA (TN) 64-41 W
12/3 Twin Springs 84-39 W
12/14 Gate City 53-85 L
12/17 @ Twin Springs 59-20 W
12/20 Friendship Christian (TN) (Smoky Mt. Classic @ Gatlinburg, TN) 55-69 L
12/21 Landrum (SC) (@ Smoky Mt. Classic) 68-63 W
12/22 Hazard (KY) (@ Smoky Mt. Classic) 40-51 L
12/26 Lebanon (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 43-25 W
12/27 Honaker (@ Grand Home Furnishings Classic) 79-63 W
12/28 J.I. Burton (@ Grand Home Furnishings Classic) 68-59 W
12/29 Eastside (@ Grand Home Furnishings Classic) 54-65 L
1/2 @ John Battle 72-46 W
1/4 @ Lee High 54-51 W
1/8 @ Ridgeview 41-59 L
1/11 Union 54-48 W
1/15 Abingdon 58-47 W
1/18 @ KACHEA (TN) (Benefit game)
1/22 @ Gate City 36-61 L
1/25 John Battle 63-74 L
1/28 Lee High 66-55 W
2/1 Ridgeview 69-70 L
2/5 @ Union 52-48 W
2/7 @ Abingdon 54-63 L
Mountain 7 District Tournament:
2/11 Ridgeview 53-48 W
2/13 Union (@ Gate City) 61-52 W
2/15 @ Gate City 61-72 L
Class 2A Region D Tournament:
2/20 @ Richlands 61-46 W
2/22 Gate City (@ Graham) 51-57 L

Gate City
12/1 Eastside (@ UVA-Wise) (Benefit game)
12/8 @ Virginia High (Benefit game)
12/12 @ Lee High 86-48 W
12/14 @ Central-Wise 85-53 W
12/18 @ Daniel Boone (TN) 56-42 W
12/21 @ Science Hill (TN) 88-73 W
12/27 Wenonah (AL) (Arby's Classic @ Bristol, TN) 68-69 L
12/28 Greeneville (TN) (@ Arby's Classic) 71-58 W
12/29 Sullivan East (TN) (@ Arby's Classic) 83-68 W
12/31 Dobyns-Bennett (TN) (@ Arby's Classic) 51-68 L
1/2 Union 86-71 W
1/4 @ John Battle 73-63 W
1/5 Floyd County (Chance Harman Classic @ Floyd County) 65-58 W 
1/8 @ Abingdon 70-48 W
1/11 Ridgeview 72-58 W
1/12 Science Hill (TN) 93-69 W
1/18 Lee High 79-65 W
1/19 Daniel Boone (TN) 73-52 W
1/22 Central-Wise 61-36 W
1/25 @ Union 62-56 W
1/26 @ Cleveland (TN) 47-70 L
2/1 Abingdon 81-58 W
2/5 @ Ridgeview 68-49 W
2/8 John Battle 89-77 W
Mountain 7 District Tournament:
2/13 John Battle 96-69 W
2/15 Central-Wise 72-61 W
Class 2A Region D Tournament:
2/20 Lebanon 69-55 W
2/22 Central-Wise (@ Graham) 57-51 W
2/23 @ Graham 70-52 W
Class 2A State Tournament:
3/1 Martinsville (@ Virginia High) 47-41 W
3/5 Radford (semifinals @ Pulaski County H.S.) 65-79 L

John Battle
11/27 Patrick Henry (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 57-28 W
11/30 Northwood (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 71-41 W
12/1 Virginia High (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 64-59 W
12/4 @ Virginia High 77-39 W
12/7 Lebanon 52-35 W
12/14 Sullivan South (TN) (FCA Hoops Classic @ Sullivan East (TN)) 49-73 L 
12/15 Sullivan East (TN) (@ FCA Hoops Classic) 59-88 L 
12/18 Virginia High 62-61 W
12/19 Ridgeview 71-57 W
1/2 Central-Wise 46-72 L
1/4 Gate City 63-73 L 
1/7 @ Lebanon 44-36 W
1/10 @ Abingdon 73-63 W
1/11 @ Lee High 74-61 W
1/15 Union 70-74 2OT L
1/18 Abingdon 45-71 L 
1/22 @ Ridgeview 47-68 L
1/25 @ Central-Wise 74-63 W
1/31 Marion 87-66 W
2/5 Lee High 57-48 W
2/7 @ Union 54-60 L 
2/8 @ Gate City 77-89 L
Mountain 7 District Tournament:
2/11 @ Abingdon 68-59 W
2/13 @ Gate City 69-96 L
2/15 Union (@ Gate City) 62-72 L 
Class 2A Region D Tournament:
2/20 @ Graham 59-60 L 

Lee High
11/26 @ Thomas Walker 50-62 L
11/28 Middlesboro (KY) CCD.
11/30 @ Eastside 55-86 L
12/7 @ J.I. Burton 56-68 L
12/12 Gate City 48-86 L
12/14 @ Abingdon 53-34 W
12/18 @ Harlan County (KY) 30-66 L
12/20 @ Middlesboro (KY) (scrimmage)
1/4 Central-Wise 51-54 L
1/5 @ Pineville (KY) 56-64 L
1/8 @ Union 62-78 L
1/10 Harlan County (KY) 38-72 L
1/11 John Battle 61-74 L
1/15 Ridgeview 64-54 W
1/18 @ Gate City 65-79 L
1/22 Abingdon 63-87 L
1/26 Pineville (KY) 69-53 W
1/28 @ Central-Wise 55-66 L
1/30 J.I. Burton 50-79 L
2/1 Union 45-60 L
2/2 Thomas Walker 60-36 W
2/5 @ John Battle 48-57 L
2/8 @ Ridgeview 59-66 L
Mountain 7 District Tournament:
2/11 @ Union 59-64 L

Ridgeview
12/3 @ Castlewood 83-64 W
12/6 Council (Breaks Invitational @ Ridgeview) 75-25 W
12/8 Patrick Henry (Breaks Invitational) 70-41 W
12/14 Castlewood 61-47 W
12/19 @ John Battle 57-71 L
12/20 @ Lebanon 54-38 W
12/26 Eastside (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 59-88 L
12/28 Virginia High (@ Grand Home Furnishings Classic) 47-49 L
12/29 Rye Cove (@ Grand Home Furnishings Classic) 58-51 W
1/2 Abingdon 46-58 L
1/5 @ Twin Valley 54-74 L
1/8 Central-Wise 59-41 W
1/11 @ Gate City 58-72 L
1/15 @ Lee High 54-64 L
1/18 Union 53-65 L
1/22 John Battle 68-47 W
1/23 @ Union 85-90 2OT L
1/25 @ Abingdon 73-85 2OT L
1/28 Twin Valley 60-52 W
2/1 @ Central-Wise 70-69 W
2/5 Gate City 49-68 L
2/8 Lee High 66-59 W
Mountain 7 District Tournament:
2/11 @ Central-Wise 48-53 L

Union
12/7 Oak Hill Academy (Red) (Benefit game)
12/14 Sullivan East (TN) (FCA Hoops Classic @ Sullivan East (TN)) 51-65 L 
12/15 Sullivan South (TN) (@ FCA Hoops Classic ) 67-62 W
12/17 @ Eastside 56-63 L 
12/20 Pike County Central (KY) (Pine Mt. Classic @ Letcher County Central (KY) 53-56 L 
12/21 Elizabethton (TN) 53-62 L 
12/26 Tabernacle Baptist (Bahamas) (Arby’s Classic @ Bristol, TN) 48-64 L 
12/27 Wasilla (AK) (@ Arby's Classic) 65-62 W
12/31 Orem (UT) (@ Arby's Classic) 53-77 L 
1/2 @ Gate City 71-86 L 
1/4 Abingdon 49-47 W
1/8 Lee High 78-62 W
1/11 @ Central-Wise 48-54 L 
1/12 J.I. Burton 76-58 W
1/15 @ John Battle 74-70 2OT W
1/16 Eastside 60-50 W
1/18 @ Ridgeview 65-53 W
1/22 @ Oak Hill Academy (Red) (scrimmage)
1/23 Ridgeview 90-85 2OT W
1/25 Gate City 56-62 L
1/31 @ Abingdon 69-48 W
2/1 @ Lee High 60-45 W
2/5 Central-Wise 48-52 L
2/7 John Battle 60-54 W
Mountain 7 District Tournament:
2/11 Lee High 64-59 W
2/13 Central-Wise (@ Gate City) 52-61 L
2/15 John Battle (@ Gate City) 72-62 W
Class 2A Region D Tournament:
2/20 Virginia High 74-56 W
2/22 @ Graham 42-56 L

Mountain 7 District Standings:
Gate City 12-0; 25-4
Union 8-4; 15-12
Central-Wise 6-6; 16-11
John Battle 5-7; 14-12
Abingdon 5-7; 10-14
Ridgeview 4-8; 11-12
Lee High 2-10; 4-18

 

SOUTHWEST DISTRICT

Graham
12/17 Giles 64-27 W
12/18 @ Bluefield (WV) 81-91 L
12/21 Princeton (WV) 52-66 L
12/27 Alleghany (NC) (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 59-38 W
12/28 Radford (@ First Community Bank Tournament) 42-64 L
12/29 Pulaski County (@ First Community Bank Tournament) 63-52 W
1/3 Grayson County 57-27 W
1/8 @ Virginia High 71-53 W
1/10 Oak Hill Academy (Red) (Benefit game) 69-76 2OT
1/11 Tazewell 69-25 W
1/15 @ Richlands 68-42 W
1/18 @ Lebanon 66-38 W
1/19 Bluefield (WV) 55-77 L
1/22 Marion 72-44 W
1/24 @ Princeton (WV) 44-79 L
1/25 Virginia High 73-33 W
1/28 @ Grayson County 58-21 W
2/2 Patrick Henry (Roanoke) (Adam Ward Classic @ Salem) 61-52 W
2/4 @ Giles CCD.
2/5 Lebanon 65-54 W
2/6 @ Tazewell 66-35 W
2/8 @ Marion 71-38 W
2/9 Richlands 60-46 W
Southwest District Tournament:
2/15 Lebanon 70-41 W
2/16 Richlands 58-29 W
Class 2A Region D Tournament:
2/20 John Battle 60-59 OT W
2/22 Union 56-52 W
2/23 Gate City 52-70 L
Class 2A State Tournament:
3/1 Radford (@ Pulaski County) 51-66 L

Lebanon
11/28 Castlewood (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 44-26 W
11/30 Virginia High (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 63-75 L
12/1 Northwood (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 62-56 W
12/4 @ Abingdon 34-42 L
12/7 @ John Battle 35-52 L
12/14 @ Council 51-14 W
12/20 Ridgeview 38-54 L
12/26 Central-Wise (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 25-43 L
12/28 Rye Cove (@ Grand Home Furnishings Classic) 52-23 W
12/29 Virginia High (@ Grand Home Furnishings Classic) 40-59 L
1/7 John Battle 36-44 L
1/8 Tazewell 69-59 W
1/11 Richlands 39-45 L 
1/14 Council 71-19 W
1/15 @ Marion 54-33 W
1/18 Graham 38-66 L
1/22 @ Virginia High 47-69 L
1/25 @ Tazewell 63-43 W
1/26 Abingdon 62-60 W
2/1 Marion 65-54 W
2/5 @ Graham 54-65 L
2/6 @ Richlands 31-49 L
2/8 Virginia High FFT. L
Southwest District Tournament:
2/13 Marion 58-46 W
2/15 @ Graham 41-70 L
2/16 Virginia High (@ Graham) 62-74 L
Class 2A Region D Tournament:
2/20 @ Gate City 55-69 L

Marion
11/30 Fort Chiswell 42-66 L
12/6 @ Fort Chiswell 55-73 L
12/13 Northwood 60-68 L
12/18 @ Northwood 78-71 W
12/21 @ Chilhowie 51-64 L
12/27 George Wythe (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 49-82 L
12/28 Fort Chiswell (@ First Community Bank Tournament) 57-77 L
12/29 Alleghany (NC) (@ First Community Bank Tournament) 66-59 W
1/4 Grayson County 52-54 L 
1/9 @ Richlands 76-83 L
1/11 @ Virginia High 60-70 L
1/15 Lebanon 33-54 L
1/18 Tazewell 91-52 W
1/22 @ Graham 44-72 L
1/23 @ Grayson County 49-65 L
1/25 Richlands 54-53 OT W
1/31 @ John Battle 66-87 L
2/1 @ Lebanon 54-65 L
2/5 @ Tazewell 78-63 W
2/6 Chilhowie 41-44 L
2/8 Graham 38-71 L
2/11 Virginia High 60-74 L
Southwest District Tournament:
2/13 @ Lebanon 46-58 L

Richlands
12/4 Hurley 73-51 W
12/5 (Hoopalachia Tournament @ Twin Valley)
12/6 Twin Valley (@ Hoopalachia Tournament) 82-54 W
12/8 Grundy (@ Hoopalachia Tournament) 50-65 L
12/13 @ Grundy 71-73 L
12/19 @ Abingdon 55-56 L
12/21 @ Twin Valley 71-64 W
12/27 Northwood (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 66-55 W
12/28 Eastside (@ Grand Home Furnishings Classic) 57-83 L
12/29 J.I. Burton (@ Grand Home Furnishings Classic) 49-50 L
1/4 Twin Valley 63-47 W
1/9 Marion 83-75 W
1/11 @ Lebanon 45-39 W
1/15 Graham 42-68 L
1/18 Virginia High 64-52 W
1/22 @ Tazewell 72-58 W
1/23 Grundy 68-72 OT L
1/25 @ Marion 53-54 OT L
2/2 Abingdon 54-66 L
2/5 @ Virginia High 69-94 L
2/6 Lebanon 49-31 W
2/8 Tazewell 69-33 W
2/9 @ Graham 46-60 L
Southwest District Tournament:
2/13 Tazewell 75-58 W
2/15 Virginia High (@ Graham) 59-46 W
2/16 @ Graham 29-58 L
Class 2A Region D Tournament:
2/20 Central-Wise 46-61 L

Tazewell
11/28 Fort Chiswell 75-89 L
11/29 @ Grundy 47-76 L
12/4 Princeton (WV) 40-78 L
12/7 @ George Wythe 58-93 L
12/12 Honaker 90-92 OT L
12/14 Grundy 55-76 L
12/20 @ Bluefield (WV) 52-101 L
12/21 George Wythe 61-91 L
1/3 @ Princeton (WV) 45-103 L 
1/4 @ Honaker 58-83 L 
1/8 @ Lebanon 59-69 L 
1/11 @ Graham 25-69 L 
1/15 Virginia High 32-62 L 
1/16 @ Fort Chiswell 49-88 L 
1/18 @ Marion 52-91 L 
1/22 Richlands 58-72 L
1/25 @ Lebanon 43-63 L
1/31 @ Bluefield (WV) CCD.
2/1 @ Virginia High 28-62 L
2/5 Marion 63-78 L
2/6 Graham 35-66 L
2/8 @ Richlands 33-69 L
Southwest District Tournament:
2/13 @ Richlands 58-75 L

Virginia High
11/28 Holston (Ballard Lee Tip-Off Classic) 54-48 W
11/30 Lebanon (Ballard Lee Tip-Off Classic) 75-63 W
12/1 John Battle (Ballard Lee Tip-Off Classic) 59-64 L
12/4 John Battle 39-77 L
12/7 Abingdon 53-64 L
12/12 @ Abingdon 76-62 W
12/18 @ John Battle 61-62 L
12/26 Chilhowie (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 63-64 L
12/28 Ridgeview (@ Grand Home Furnishings Classic) 49-47 W
12/29 Lebanon (@ Grand Home Furnishings Classic) 59-40 W
1/5 Tennessee High 51-88 L
1/8 Graham 53-71 L
1/11 Marion 70-60 W
1/15 @ Tazewell 62-32 W
1/18 @ Richlands 52-64 L
1/22 Lebanon 69-47 W
1/25 @ Graham 33-73 L
2/1 Tazewell 62-28 W
2/2 @ Tennessee High 44-99 L
2/5 Richlands 94-69 W
2/8 @ Lebanon FFT. W
2/11 @ Marion 74-60 W
Southwest District Tournament:
2/15 Richlands (@ Graham) 46-59 L
2/16 Lebanon (@ Graham) 74-62 W
Class 2A Region D Tournament:
2/20 @ Union 56-74 L

Southwest District Standings:
Graham 10-0; 19-7
Virginia High 7-3; 13-12
Richlands 6-4; 13-12
Lebanon 4-6; 11-16
Marion 3-7; 5-18
Tazewell 0-10; 0-22

 

BLACK DIAMOND DISTRICT

Council
11/28 Twin Springs 27-24 W
11/30 @ Twin Springs 47-66 L
12/4 Castlewood 19-60 L
12/6 Ridgeview (Breaks Invitational @ Ridgeview) 25-75 L
12/8 (@ Breaks Invitational)
12/14 Lebanon 14-51 L
12/17 @ Northwood 34-75 L
12/18 @ Patrick Henry 48-67 L
1/4 @ Holston 21-52 L
1/8 Grundy 22-51 L
1/10 Northwood 38-71 L
1/11 Honaker 34-81 L 
1/14 @ Lebanon 19-71 L
1/16 Patrick Henry 31-49 L 
1/18 @ Twin Valley 30-63 L 
1/21 Holston 31-65 L 
1/22 @ Hurley 20-60 L
1/25 @ Grundy 37-58 L 
1/28 @ Honaker 56-76 L
2/5 Twin Valley 25-62 L
2/6 @ Castlewood
2/8 Hurley 52-62 OT L
Black Diamond District Tournament:
2/11 Hurley (@ Riverview Elem/Middle) 31-58 L 

Grundy
11/29 Tazewell 76-47 W
12/3 @ East Ridge (KY) 75-59 W
12/5 (Hoopalachia Tournament @ Twin Valley)
12/7 Greenbrier East (WV) (@ Hoopalachia Tournament) 57-53 W
12/8 Richlands (@ Hoopalachia Tournament) 65-50 W
12/13 Richlands 73-71 W
12/14 @ Tazewell 76-55 W
12/17 East Ridge (KY) ) 65-85 L
12/20 Patrick Henry 79-32 W
1/4 Phelps (KY) 69-67 W
1/7 River View (WV) 75-58 W
1/8 @ Council 51-22 W
1/10 @ River View (WV) 66-58 W
1/15 @ Hurley 68-43 W
1/18 Honaker 94-61 W
1/22 Twin Valley 67-58 W
1/23 @ Richlands 72-68 OT W
1/25 Council 58-37 W
1/29 @ Phelps (KY) CCD.
2/1 Hurley 53-41 W
2/2 @ Patrick Henry 81-68 W
2/5 @ Honaker 74-57 W
2/8 @ Twin Valley 70-65 W
Black Diamond District Tournament:
2/13 Hurley (@ Riverview Elem/Middle) 55-36 W
2/15 Honaker (@ Riverview Elem/Middle) 81-71 W
Class 1A Region D Tournament:
2/19 Holston 64-49 W
2/22 Eastside (@ Virginia High) 53-63 L

Honaker
12/4 @ Sullivan North (TN) 68-56 W
12/12 @ Tazewell 92-90 OT W
12/17 @ J.I. Burton 54-80 L
12/18 Sullivan North (TN) 56-53 W
12/27 Central-Wise (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 63-79 L
12/29 Chilhowie (@ Grand Home Furnishings Classic) 62-76 L
1/4 Tazewell 83-58 W
1/7 @ Chilhowie 63-61 W
1/8 Hurley 52-44 W
1/11 @ Council 81-34 W
1/14 Northwood 83-90 L
1/16 Twin Valley 83-91 L
1/18 @ Grundy 61-94 L
1/22 Chilhowie 41-71 L
1/25 @ Hurley 65-48 W
1/26 J.I. Burton 57-55 W
1/28 Council 76-56 W
2/1 @ Twin Valley 79-93 L
2/5 Grundy 57-74 L
2/7 @ Northwood 80-67 W
2/8 Holston 53-62 L
Black Diamond District Tournament:
2/13 Twin Valley (@ Riverview Elem/Middle) 68-48 W
2/15 Grundy (@ Riverview Elem/Middle) 71-81 L
Class 1A Region D Tournament:
2/19 J.I. Burton 54-97 L

Hurley
11/30 @ Phelps (KY) 44-81 L
12/4 Richlands 51-73 L
12/6 (Hoopalachia Tournament @ Twin Valley)
12/7 Mt. Mission (B) (@ Hoopalachia Tournament) 86-51 W
12/8 River View (WV) (@ Hoopalachia Tournament) 47-64 L
12/12 River View (WV) 42-61 L
12/15 East Ridge (KY) 44-63 L
1/5 @ Rye Cove 61-48 W
1/8 @ Honaker 44-52 L
1/11 @ Twin Valley 42-77 L
1/15 Grundy 43-68 L 
1/16 Rye Cove 43-58 L 
1/17 @ River View (WV) CCD.
1/21 Phelps (KY) 48-67 L
1/22 Council 60-20 W
1/25 Honaker 48-65 L
1/28 East Ridge (KY) 51-63 L
1/31 Twin Valley 29-42 L 
2/1 @ Grundy 41-53 L 
2/4 @ Mt. Mission (B) 41-61 L 
2/8 @ Council 62-52 OT W
Black Diamond District Tournament:
2/11 Council (@ Riverview Elem/Middle) 58-31 W
2/13 Grundy (@ Riverview Elem/Middle) 36-55 L 
2/15 Twin Valley (@ Riverview Elem/Middle) 40-52 L

Twin Valley
11/30 @ Rye Cove 68-49 W
12/1 @ Phelps (KY) 51-53 L
12/5 Mt. Mission (B) (Hoopalachia Tournament) 77-33 W
12/6 Richlands (Hoopalachia Tournament) 54-82 L
12/8 Greenbrier East (WV) (Hoopalachia Tournament) 29-53 L
12/11 ?? Patrick Henry ?? CCD.
12/17 Rye Cove 75-42 W 
12/21 Richlands 64-71 L
1/4 @ Richlands 47-63 L
1/5 Ridgeview 74-54 W 
1/11 Hurley 77-42 W 
1/14 @ River View (WV) 56-85 L
1/16 @ Honaker 91-83 W 
1/18 Council 63-30 W
1/21 Northwood 72-75 L
1/22 @ Grundy 58-67 L
1/28 @ Ridgeview 52-60 L
1/31 @ Hurley 42-29 W
2/1 Honaker 93-79 W 
2/2 Phelps (KY) 43-50 L
2/4 ?? Patrick Henry ?? 67-53 W
2/5 @ Council 62-25 W
2/6 @ Northwood 65-57 W
2/8 Grundy 65-70 L
Black Diamond District Tournament:
2/13 Honaker (@ Riverview Elem/Middle) 48-68 L
2/15 Hurley (@ Riverview Elem/Middle) 52-40 W
Class 1A Region D Tournament:
2/18 Thomas Walker 65-61 OT W
2/19 @ Chilhowie 61-57 W
2/22 J.I. Burton (@ Virginia High) 44-57 L

Black Diamond District Standings:
Grundy 8-0; 22-2
Twin Valley 6-2;15-13
Honaker 4-4; 12-11
Hurley 2-6; 5-16
Council 0-8; 1-20

 

CUMBERLAND DISTRICT

Castlewood
11/28 Lebanon (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 26-44 L 
11/29 Holston (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 47-53 L 
12/1 Patrick Henry (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 63-45 W
12/3 Ridgeview 64-83 L
12/4 @ Council 60-19 W
12/14 @ Ridgeview 47-61 L 
12/17 Chilhowie 57-55 OT W
1/2 Rye Cove 51-53 L 
1/4 @ Eastside 42-83 L
1/8 @ J.I. Burton 45-95 L 
1/11 Twin Springs 48-32 W
1/16 @ Chilhowie 47-61 L 
1/18 @ Thomas Walker 62-53 W
1/22 @ Rye Cove 41-47 L 
1/25 Eastside 34-62 L
2/1 @ Twin Springs 46-38 W
2/4 J.I. Burton 43-76 L 
2/6 Council
2/8 Thomas Walker 84-61 W
Cumberland District Tournament:
2/12 Twin Springs 44-39 W
2/14 J.I. Burton (@ UVA-Wise) 32-68 L
2/15 Thomas Walker (@ UVA-Wise) 56-79 L 

Eastside
11/30 Lee High 86-55 W
12/1 Gate City (@ UVA-Wise) (Benefit game)
12/7 @ Holston 66-62 W
12/8 Oak Hill Academy (Red) (Benefit)
12/14 Holston 76-52 W
12/17 Union 63-56 W
12/20 Bullitt Central (KY) (Smoky Mt. Classic @ Gatlinburg, TN) 49-65 L
12/21 Chapman (SC) (@ Smoky Mt. Classic) 90-74 W
12/22 Oasis (FL) (@ Smoky Mt. Classic) 72-61 W
12/26 Ridgeview (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 88-59 W
12/27 Berea (KY) (@ Grand Home Furnishings Classic) 85-52 W
12/28 Richlands (@ Grand Home Furnishings Classic) 83-57 W
12/29 Central-Wise (@ Grand Home Furnishings Classic) 65-54 W
1/2 @ J.I. Burton 74-72 W
1/4 Castlewood 83-42 W
1/8 Thomas Walker 85-39 W
1/11 Rye Cove 85-35 W
1/16 @ Union 50-60 L
1/18 @ Twin Springs 91-25 W
1/22 J.I. Burton 66-83 L
1/25 @ Castlewood 62-34 W
1/29 @ Thomas Walker 101-32 W
2/1 @ Rye Cove 77-17 W
2/8 Twin Springs 61-20 W
2/9 J.I. Burton (Cumberland 1st seed playoff, @ Rye Cove) 59-57 OT W
Cumberland District Tournament:
2/14 Thomas Walker (@ UVA-Wise) 65-35 W
2/15 J.I. Burton (@ UVA-Wise) 85-80 2OT W
Class 1A Region D Tournament:
2/19 Northwood 82-66 W
2/22 Grundy (@ Virginia High) 63-53 W
2/23 J.I. Burton (@ UVA-Wise) 62-63 L
Class 1A State Tournament:
3/1 Auburn (@ Roanoke College) 63-60 OT W
3/5 J.I. Burton (semifinals @ UVA-Wise) 69-54 W
3/9 Surry County (championship @ Siegel Center, VCU) 48-57 L

J.I. Burton
12/6 Holston 76-48 W
12/7 Lee High 68-56 W
12/14 Monroe Central (IN) (@ Hoosier Gym, Knightstown, IN) 43-39 W
12/15 Jay County (IN) (@ Hoosier Gym, Knightstown, IN) 28-49 L 
12/17 Honaker 80-54 W
12/27 Chilhowie (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 79-50 W
12/28 Central-Wise (@ Grand Home Furnishings Classic) 59-68 L 
12/29 Richlands (@ Grand Home Furnishings Classic) 50-49 W
1/2 Eastside 72-74 L 
1/4 @ Twin Springs 93-27 W
1/8 Castlewood 95-45 W
1/11 Thomas Walker 97-61 W
1/12 @ Union 58-76 L 
1/15 @ Holston 57-48 W
1/18 @ Rye Cove 90-41 W
1/22 @ Eastside 83-66 W
1/25 Twin Springs 94-45 W
1/26 @ Honaker 55-57 L
1/30 @ Lee High 79-50 W
2/1 @ Thomas Walker 75-39 W
2/4 @ Castlewood 76-43 W
2/8 Rye Cove 77-22 W
2/9 Eastside (Cumberland 1st seed playoff, @ Rye Cove) 57-59 OT L
Cumberland District Tournament:
2/14 Castlewood (@ UVA-Wise) 68-32 W
2/15 Eastside (@ UVA-Wise) 80-85 2OT L
Class 1A Region D Tournament:
2/19 @ Honaker 97-54 W
2/22 Twin Valley (@ Virginia High) 57-44 W
2/23 Eastside (@ UVA-Wise) 63-62 W
Class 1A State Tournament:
3/1 George Wythe (@ UVA-Wise) 46-36 W
3/5 Eastside (semifinals @ UVA-Wise) 54-69 L

Rye Cove
11/30 Twin Valley 49-68 L 
12/4 Holston 35-64 L
12/14 KACHEA (TN) CCD.
12/17 @ Twin Valley 42-75 L 
12/18 @ Holston 40-61 L
12/21 Patrick Henry 58-44 W
12/26 Northwood (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 62-83 L
12/28 Lebanon (@ Grand Home Furnishings Classic) 23-52 L
12/29 Ridgeview (@ Grand Home Furnishings Classic) 51-58 L
1/2 @ Castlewood 53-51 W
1/4 Thomas Walker 39-65 L
1/5 Hurley 48-61 L
1/8 Twin Springs 46-48 L
1/9 @ Patrick Henry 37-47 L
1/11 @ Eastside 35-85 L
1/12 @ Harlan County (KY) 22-63 L
1/16 @ Hurley 58-43 W
1/18 J.I. Burton 41-90 L
1/22 Castlewood 47-41 W
1/25 @ Thomas Walker 42-56 L
2/1 Eastside 17-77 L 
2/5 @ Twin Springs 35-26 W
2/8 @ J.I. Burton 22-77 L 
Cumberland District Tournament:
2/12 @ Thomas Walker 48-72 L 

Thomas Walker
11/26 Lee High 62-50 W
11/27 Cumberland Gap (TN) 58-64 L 
11/30 @ J. Frank White Academy (TN) 62-74 L 
12/4 Pineville (KY) 48-76 L 
12/7 Middlesboro (KY) 50-76 L
12/11 Red Bird (KY) 55-71 L 
12/17 @ Cumberland Gap (TN) 40-53 L 
12/18 J. Frank White Academy (TN) 56-58 L 
12/20 Hancock County (TN) 48-72 L 
1/2 Twin Springs 68-38 W
1/4 @ Rye Cove 65-39 W
1/8 @ Eastside 39-85 L 
1/11 @ J.I. Burton 61-97 L
1/18 Castlewood 53-62 L 
1/19 @ Pineville (KY) 45-79 L 
1/22 @ Twin Springs 57-49 W
1/25 Rye Cove 56-42 W
1/29 Eastside 32-101 L 
2/1 J.I. Burton 39-75 L 
2/2 @ Lee High 36-60 L
2/4 @ Hancock County (TN) 59-54 W
2/8 @ Castlewood 61-84 L
Cumberland District Tournament:
2/12 Rye Cove 72-48 W
2/14 Eastside (@ UVA-Wise) 35-65 L
2/15 Castlewood (@ UVA-Wise) 79-56 W
Class 1A Region D Tournament:
2/18 @ Twin Valley 61-65 OT L
 
Twin Springs
11/26 @ J. Frank White Academy (TN) 40-64 L 
11/28 @ Council 24-27 L
11/30 Council 66-47 W
12/3 @ Central-Wise 39-84 L
12/6 Patrick Henry 57-51 W
12/17 Central-Wise 20-59 L 
12/18 Tri-Cities Christian (TN) 65-59 W
12/20 Holston 25-51 L
12/27 @ Patrick Henry 49-61 L 
12/28 Holston 32-64 L
1/2 @ Thomas Walker 38-68 L
1/4 J.I. Burton 27-93 L
1/8 @ Rye Cove 48-46 W
1/10 KACHEA (TN) 69-37 W 
1/11 @ Castlewood 32-48 L
1/18 Eastside 25-91 L
1/22 Thomas Walker 49-57 L 
1/25 @ J.I. Burton 45-94 L
2/1 Castlewood 38-46 L
2/4 @ Tri-Cities Christian (TN) 40-38 W
2/5 Rye Cove 26-35 L
2/8 @ Eastside 20-61 L 
Cumberland District Tournament:
2/12 @ Castlewood 39-44 L

Cumberland District Standings:
Eastside 9-1; 26-5
J.I. Burton 9-1; 22-8
Castlewood 4-6; 8-13
Thomas Walker 4-6; 8-18
Rye Cove 3-7; 5-18
Twin Springs 1-9; 5-18

 


HOGOHEEGEE DISTRICT

Chilhowie
12/17 @ Castlewood 55-57 OT L 
12/19 Bland 47-59 L
12/21 Marion 64-51 W
12/26 Virginia High (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 64-63 W
12/27 J.I. Burton (@ Grand Home Furnishings Classic) 50-79 L
12/29 Honaker (@ Grand Home Furnishings Classic) 76-62 W
1/3 Patrick Henry 69-35 W
1/4 Auburn (Chance Harman Classic @ Floyd County) 47-45 W
1/7 Honaker 61-63 L
1/9 @ Rural Retreat 76-41 W
1/11 @ Holston 52-51 W
1/14 @ Bland 50-69 L
1/16 Castlewood 61-47 W
1/18 Northwood 60-64 OT L 
1/19 Covington (Roy Stanley Shootout @ Roanoke College) 51-63 L
1/21 Rural Retreat 70-45 W
1/22 @ Honaker 71-41 W
1/25 @ Patrick Henry 65-33 W
2/1 @ Northwood 70-66 W
2/5 Holston 59-46 W
2/6 @ Marion 44-41 W
2/9 KACHEA (TN) 66-59 W
2/11 Northwood (1st playoff, @ Marion) 56-53 W
Hogoheegee District Tournament:
2/12 Patrick Henry 59-32 W
2/15 Holston 54-59 L
Class 1A Region D Tournament:
2/19 Twin Valley 57-61 L

Holston
11/28 Virginia High (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 48-54 L 
11/29 Castlewood (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 53-47 W
12/1 Abingdon (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 53-50 W
12/4 Rye Cove 64-35 W
12/6 @ J.I. Burton 48-76 L 
12/7 Eastside 62-66 L 
12/14 @ Eastside 52-76 L 
12/17 Rural Retreat 64-36 W
12/18 @ Rye Cove 61-40 W
12/20 @ Twin Springs 51-25 W
12/28 Twin Springs 64-32 W
1/3 @ Northwood 71-76 OT L 
1/4 Council 52-21 W
1/11 Chilhowie 51-52 L 
1/15 J.I. Burton 48-57 L
1/18 @ Patrick Henry 68-51 W
1/21 @ Council 65-31 W
1/25 Northwood 55-58 L
1/31 @ Rural Retreat 64-42 W
2/1 Patrick Henry 65-46 W
2/5 @ Chilhowie 46-59 L
2/8 @ Honaker 62-53 W
Hogoheegee District Tournament:
2/12 Northwood (@ Holston) 68-66 W
2/15 @ Chilhowie 59-54 W
Class 1A Region D Tournament:
2/19 @ Grundy 49-64 L

Northwood
11/27 Abingdon (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 69-65 W
11/30 John Battle (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 41-71 L 
12/1 Lebanon (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 56-62 L
12/5 Rural Retreat 72-46 W
12/13 @ Marion 68-60 W
12/17 Council 75-34 W 
12/18 Marion 71-78 L 
12/26 Rye Cove (Grand Home Furnishings Classic @ UVA-Wise) 83-62 W
12/27 Richlands (@ Grand Home Furnishings Classic) 55-66 L
12/29 Berea (KY) (@ Grand Home Furnishings Classic) 62-63 L
1/3 Holston 76-71 OT W
1/10 @ Council 71-38 W 
1/11 Patrick Henry 72-50 W 
1/14 @ Honaker 90-83 W
1/18 @ Chilhowie 64-60 OT W
1/21 @ Twin Valley 75-72 W
1/25 @ Holston 58-55 W
2/1 Chilhowie 66-70 L 
2/5 @ Patrick Henry 86-64 W
2/6 Twin Valley 57-65 L
2/7 Honaker 67-80 L 
2/11 Chilhowie (1st seed playoff, @ Marion) 53-56 L
Hogoheegee District Tournament:
2/12 Holston (@ Chilhowie) 66-68 L 
2/15 Patrick Henry (@ Chilhowie) 61-56 W
Class 1A Region D Tournament:
2/19 @ Eastside 66-82 L 

Patrick Henry
11/27 John Battle (Ballard Lee Tip-Off Classic @ Virginia High) 28-57 L 
11/29 Abingdon (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 35-66 L
12/1 Castlewood (@ Ballard Lee Tip-Off Classic) 45-63 L 
12/6 @ Twin Springs 51-57 L
12/7 (Breaks Invitational @ Ridgeview)
12/8 Ridgeview (@ Breaks Invitational) 41-70 L 
12/11 ?? @ Twin Valley ?? CCD.
12/13 @ Rural Retreat 63-54 OT W
12/18 Council 67-48 W
12/20 @ Grundy 32-79 L 
12/21 Rye Cove 44-58 L 
12/27 Twin Springs 61-49 W
1/3 @ Chilhowie 35-69 L
1/9 Rye Cove 47-37 W
1/11 @ Northwood 50-72 L 
1/16 @ Council 49-31 W
1/18 Holston 51-68 L 
1/24 Rural Retreat 55-52 W
1/25 Chilhowie 33-65 L
2/1 @ Holston 46-65 L
2/2 Grundy 68-81 L
2/4 ?? @ Twin Valley ?? 53-67 L 
2/5 Northwood 64-86 L
Hogoheegee District Tournament:
2/12 @ Chilhowie 32-59 L
2/15 Northwood (@ Chilhowie) 56-61 L 

Hogoheegee District Standings:
Chilhowie 5-1; 16-9
Northwood 5-1; 14-11
Holston 2-4; 16-10
Patrick Henry 0-6; 6-17

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOUNTAIN EMPIRE DISTRICT

Auburn
11/26 Floyd County 68-63 W
11/30 Bland 74-54 W
12/3 @ Floyd County 66-58 W
12/7 Eastern Montgomery 69-41 W
12/14 Galax 63-43 W
12/15 Blacksburg 76-75 W
12/18 @ Grayson County 66-38 W
12/20 Conrad Academy (FL) (KSA Events Classic @ Orlando, FL) 69-73 L
12/21 Montour (PA) (@ KSA Events Classic) 42-67 L
12/22 Middle Tennessee Christian (TN) (@ KSA Events Classic) 76-57 W
1/2 @ Fort Chiswell 86-67 W
1/4 Chilhowie (Chance Harman Classic @ Floyd County) 45-47 L
1/5 @ Eastern Montgomery 64-33 W
1/7 @ Blacksburg 35-59 L
1/11 @ George Wythe 60-61 L
1/15 Grayson County 76-66 W
1/22 @ Bland 74-52 W
1/25 Fort Chiswell 71-50 W
1/28 Rural Retreat 62-28 W
1/31 George Wythe 59-70 L
2/4 @ Rural Retreat 68-37 W
2/5 @ Galax 35-48 L
Mountain Empire District Tournament:
2/8 Rural Retreat 74-15 W
2/12 Bland (@ Fort Chiswell) 60-37 W
2/15 George Wythe (@ Fort Chiswell) 46-52 L
Class 1A Region C Tournament:
2/19 Eastern Montgomery 66-35 W
2/21 @ Parry McCluer 55-53 W
2/23 George Wythe (@ Eastern Montgomery) 52-42 W
Class 1A State Tournament:
3/1 Eastside (@ Roanoke College) 60-63 OT L

Bland
11/27 @ Eastern Montgomery 55-60 L
11/30 @ Auburn 54-74 L
12/4 Eastern Montgomery 74-50 W
12/14 Giles (@ Narrows Tournament) 75-69 W
12/15 James Monroe (WV) (@ Narrows Tournament) 79-84 OT L
12/18 @ Rural Retreat 62-38 W
12/19 @ Chilhowie 59-47 W
1/2 @ Galax 49-45 W
1/4 George Wythe 53-46 W
1/8 @ Grayson County 52-63 L
1/11 Fort Chiswell 67-74 OT L
1/14 Chilhowie 69-50 W
1/15 Rural Retreat 61-41 W
1/18 @ Fort Chiswell 51-41 W
1/21 @ Narrows CCD.
1/22 Auburn 52-74 L
1/25 Galax 50-45 W
1/30 Narrows PPD.
2/2 Grayson County 57-54 W
2/6 @ George Wythe 58-48 W
Mountain Empire District Tournament:
2/8 Galax 48-41 W
2/12 Auburn (@ Fort Chiswell) 37-60 L
Class 1A Region C Tournament:
2/19 @ Covington 68-72 L

Fort Chiswell
11/21 Floyd County (Benefit game)
11/27 Carroll County 61-53 W 
11/28 @ Tazewell 89-75 W
11/30 @ Marion 66-42 W
12/3 @ Carroll County 68-60 W 
12/6 Marion 73-55 W 
12/14 Grayson County 72-66 W 
12/17 @ James River 59-52 W
12/21 Rural Retreat 70-15 W 
12/27 Pulaski County (First Community Bank Tournament) 55-59 L
12/28 Marion (@ First Community Bank Tournament) 77-57 W 
12/29 Galax (@ First Community Bank Tournament) 44-75 L
1/2 Auburn 67-86 L
1/4 @ Galax 73-67 OT W 
1/8 George Wythe 46-66 L
1/11 @ Bland 74-67 OT W 
1/16 Tazewell 88-49 W
1/18 Bland 41-51 L
1/22 @ Rural Retreat 73-38 W 
1/25 @ Auburn 50-71 L
2/1 @ George Wythe 56-60 L
2/5 @ Grayson County 63-69 L
2/6 Galax 56-28 W
Mountain Empire District Tournament:
2/8 Grayson County 67-59 OT W 
2/12 George Wythe 72-80 L
Class 2A Region C Tournament:
2/18 Floyd County 54-75 L

Galax
12/10 @ Eastern Montgomery PPD.
12/14 @ Auburn 43-63 L
12/18 George Wythe 40-63 L
12/19 Eastern Montgomery 48-20 W 
12/21 @ Grayson County 34-62 L
12/27 Radford (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 15-60 L
12/28 Alleghany (NC) (@ First Community Bank Tournament) 53-46 W 
12/29 Fort Chiswell (@ First Community Bank Tournament) 75-44 W 
1/2 Bland 45-49 L
1/4 Fort Chiswell 67-73 OT L
1/8 Rural Retreat 52-29 W 
1/9 Craig County 47-29 W
1/15 @ George Wythe 39-58 L
1/18 @ Carroll County 58-41 W 
1/22 Grayson County 55-57 OT L
1/23 Alleghany (NC) 39-49 L
1/25 @ Bland 45-50 L
2/1 @ Rural Retreat 58-32 W 
2/2 Carroll County 26-47 L
2/5 Auburn 48-35 W 
2/6 @ Craig County CCD.
2/6 @ Fort Chiswell 28-56 L
Mountain Empire District Tournament:
2/8 @ Bland 41-48 L
Class 1A Region C Tournament:
2/19 @ Parry McCluer 31-40 L

George Wythe
12/5 Oak Hill Academy (Red) (Benefit game)
12/7 Tazewell 93-58 W
12/14 Rural Retreat 83-31 W 
12/18 @ Galax 63-40 W 
12/19 Carroll County 63-39 W 
12/21 @ Tazewell 91-61 W 
12/27 Marion (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 82-49 W 
12/28 Pulaski County (@ First Community Bank Tournament) 58-52 W 
12/29 Radford (@ First Community Bank Tournament) 39-74 L
1/2 Grayson County 59-55 W 
1/4 @ Bland 46-53 L
1/5 Roanoke Valley Christian (Chance Harman Classic @ Floyd County) 60-47 W 
1/8 @ Fort Chiswell 66-46 W 
1/11 Auburn 61-60 W 
1/15 Galax 58-39 W
1/23 @ Faith Christian 75-51 W 
1/25 @ Grayson County 58-29 W 
1/26 @ Carroll County 58-51 W
1/31 @ Auburn 70-59 W 
2/1 Fort Chiswell 60-56 W
2/4 Faith Christian 81-49 W 
2/5 @ Rural Retreat 85-51 W 
2/6 Bland 48-58 L
Mountain Empire District Tournament:
2/12 @ Fort Chiswell 80-72 W 
2/15 Auburn (@ Fort Chiswell) 52-46 W
Class 1A Region C Tournament:
2/18 Bath County 111-43 W 
2/21 Covington 72-57 W 
2/23 Auburn (@ Eastern Montgomery) 42-52 L
Class 1A State Tournament:
3/1 J.I. Burton (@ UVA-Wise) 36-46 L

Grayson County
11/28 Narrows PPD.
12/4 @ Alleghany (NC) 61-30 W
12/7 Carroll County 59-69 L
12/10 @ Narrows PPD.
12/14 @ Fort Chiswell 66-72 L
12/18 Auburn 38-66 L
12/21 Galax 62-34 W
12/28 @ Carroll County 67-48 W
1/2 @ George Wythe 55-59 L
1/3 @ Graham 27-57 L 
1/4 @ Marion 54-52 W
1/7 Alleghany (NC) 45-39 W
1/8 Bland 63-52 W
1/11 @ Rural Retreat 70-48 W
1/15 @ Auburn 66-76 L
1/18 Rural Retreat 53-23 W
1/22 @ Galax 57-55 OT W
1/23 Marion 65-49 W
1/25 George Wythe 29-58 L 
1/28 Graham 21-58 L 
2/2 @ Bland 54-57 L 
2/5 Fort Chiswell 69-63 W
Mountain Empire District Tournament:
2/8 @ Fort Chiswell 59-67 OT L 

Rural Retreat
11/30 Eastern Montgomery 48-45 W
12/5 @ Northwood 46-72 L
12/13 Patrick Henry 54-63 OT L
12/14 @ George Wythe 31-83 L
12/17 @ Holston 36-64 L
12/18 Bland 38-62 L
12/21 @ Fort Chiswell 15-70 L
1/2 @ Eastern Montgomery 33-56 L
1/8 @ Galax 29-52 L
1/9 Chilhowie 41-76 L
1/11 Grayson County 48-70 L
1/15 @ Bland 41-61 L
1/18 @ Grayson County 23-53 L
1/21 @ Chilhowie 45-70 L
1/22 Fort Chiswell 38-73 L
1/24 @ Patrick Henry 52-55 L
1/28 @ Auburn 28-62 L
1/31 Holston 42-64 L
2/1 Galax 32-58 L
2/4 Auburn 37-68 L
2/5 George Wythe 51-85 L
Mountain Empire District Tournament:
2/8 @ Auburn 15-74 L

Mountain Empire District Standings:
George Wythe 10-2; 23-5
Auburn 9-3; 20-9
Bland 8-4; 13-8
Fort Chiswell 6-6; 15-10
Grayson County 6-6; 11-10
Galax 3-9; 8-14
Rural Retreat 0-12; 1-21

 

PIONEER DISTRICT

Bath County
11/27 Stuart Hall 55-20 W 
11/28 @ Buffalo Gap 57-71 L
11/30 Faith Christian (@ Grace Christian Tournament) 53-38 W 
12/1 Grace Christian (@ Grace Christian Tournament) 56-29 W
12/14 Alleghany 78-85 L
12/17 Craig County 74-51 W
1/3 Pocahontas County (WV) 34-71 L
1/7 @ Parry McCluer 36-59 L
1/9 Covington 60-71 L
1/11 Eastern Montgomery 60-51 W
1/12 @ Boys Home of VA PPD.
1/18 Boys Home of VA 46-34 W 
1/21 Narrows 48-49 L
1/23 @ Craig County 39-56 L
1/25 Parry McCluer 44-60 L
1/28 Buffalo Gap 41-42 L
2/1 @ Covington 57-71 L
2/4 @ Narrows 56-71 L
2/5 @ Stuart Hall
2/6 @ Alleghany CCD.
2/7 Pocahontas County (WV) CCD.
2/7 @ Eastern Montgomery 53-60 L
Pioneer District Tournament:
2/11 @ Narrows 71-55 W
2/13 @ Covington 58-71 L
2/14 @ Eastern Montgomery 52-59 OT L
Class 1A Region C Tournament:
2/18 @ George Wythe 43-111 L

Covington
11/26 James River 64-59 W 
11/28 @ Alleghany 40-69 L
11/30 @ Jefferson Forest 39-74 L
12/3 Alleghany 50-62 L
12/4 James Monroe (WV) 62-73 L
12/7 Christiansburg (Mountaineer Invitational @ Alleghany) 53-57 L
12/8 Alleghany (@ Mountaineer Invitational) 65-67 L
12/14 @ James River 65-71 L
12/15 Greenbrier East (WV) 59-71 L
12/21 Eastern Montgomery 62-34 W 
1/3 @ Parry McCluer 26-56 L 
1/7 Narrows 79-61 W 
1/9 @ Bath County 71-60 W 
1/11 @ Craig County 65-47 W
1/16 @ James Monroe (WV) 59-68 L
1/19 Chilhowie (Roy Stanley Shootout @ Roanoke College) 63-51 W 
1/21 @ Eastern Montgomery 63-51 W 
1/23 Parry McCluer 42-57 L 
1/25 @ Narrows 61-63 L
2/1 Bath County 71-57 W 
2/5 @ Greenbrier East (WV) 32-57 L 
2/6 Craig County 62-36 W
Pioneer District Tournament:
2/13 Bath County 71-58 W 
2/14 @ Parry McCluer 39-45 OT L 
Class 1A Region C Tournament:
2/19 Bland 72-68 W 
2/21 @ George Wythe 57-72 L

Craig County
11/27 Christiansburg 61-73 L
11/29 @ Roanoke Valley Christian 40-70 L
12/6 Roanoke Valley Christian 49-74 L
12/14 Parry McCluer 34-49 L
12/17 @ Bath County 51-74 L
12/28 Montcalm (WV) 53-50 W 
1/9 @ Galax 29-47 L
1/11 Covington 47-65 L
1/15 @ Eastern Montgomery 50-45 W
1/19 @ Montcalm (WV) CCD.
1/21 @ Christiansburg 43-74 L
1/23 Bath County 56-39 W
2/1 @ Narrows 23-59 L
2/2 @ Parry McCluer 33-53 L
2/4 Eastern Montgomery 48-45 W
2/6 Galax CCD.
2/6 @ Covington 36-62 L
2/8 Narrows 37-60 L
Pioneer District Tournament:
2/11 Eastern Montgomery 34-43 L

Eastern Montgomery
11/27 Bland 60-55 W
11/30 @ Rural Retreat 45-48 L
12/4 @ Bland 50-74 L
12/7 @ Auburn 41-69 L
12/10 Galax PPD.
12/13 Montcalm (WV) 64-76 L
12/17 Narrows 42-60 L
12/19 @ Galax 20-48 L
12/21 @ Covington 34-62 L
12/28 @ Roanoke Valley Christian 45-76 L
1/2 Rural Retreat 56-33 W
1/5 Auburn 33-64 L
1/7 Roanoke Valley Christian 50-70 L
1/9 Parry McCluer 29-62 L
1/11 @ Bath County 51-60 L
1/15 Craig County 45-50 L
1/18 @ Narrows 50-43 W
1/21 Covington 51-63 L
1/25 @ Montcalm (WV) 48-52 L
1/30 @ Parry McCluer 36-67 L
2/4 @ Craig County 45-48 L
2/7 Bath County 60-53 W
Pioneer District Tournament:
2/11 @ Craig County 43-34 W
2/13 @ Parry McCluer 24-48 L
2/14 Bath County 59-52 OT W
Class 1A Region C Tournament:
2/19 @ Auburn 35-66 L

Narrows
11/26 @ Mercer Christian (WV) 56-69 L
12/7 @ Giles 58-63 L
12/10 Grayson County PPD.
12/14 James Monroe (WV) (Narrows Tournament) 31-82 L
12/15 Giles (Narrows Tournament) 44-71 L
12/17 @ Eastern Montgomery 60-42 W 
12/19 @ Montcalm (WV) 56-90 L
12/28 Giles 56-52 W 
1/4 Mercer Christian (WV) 62-50 W 
1/7 @ Covington 61-79 L
1/9 Montcalm (WV) 70-46 W
1/18 Eastern Montgomery 43-50 L
1/19 @ Parry McCluer 35-67 L
1/21 @ Bath County 49-48 W 
1/21 Bland CCD.
1/23 @ Grayson County PPD.
1/25 Covington 63-61 W 
1/30 @ Bland PPD.
2/1 Craig County 59-23 W 
2/4 Bath County 71-56 W 
2/6 Parry McCluer 53-69 L
2/8 @ Craig County 60-37 W 
Pioneer District Tournament:
2/11 Bath County 55-71 L

Parry McCluer
12/4 @ James River 45-48 L
12/7 Timberlake Christian (Jaden Baker Tournament) 47-36 W 
12/8 Amherst County (Jaden Baker Tournament) 37-34 W
12/14 @ Craig County 49-34 W 
12/20 @ Rockbridge County 43-48 L
12/22 Pocahontas County (WV) 56-38 W
12/28 Riverheads 32-29 W
1/3 Covington 56-26 W
1/5 Rockbridge County 31-39 L
1/7 Bath County 59-36 W
1/9 @ Eastern Montgomery 62-29 W
1/19 Narrows 67-35 W
1/23 @ Covington 57-42 W
1/25 @ Bath County 60-44 W 
1/26 Amherst County (Rock the Ribbon Tournament @ Rockbridge County) 55-43 W 
1/30 Eastern Montgomery 67-36 W
2/1 @ Riverheads 35-44 L
2/2 Craig County 55-33 W 
2/6 @ Narrows 69-53 W 
2/8 James River 45-52 L
Pioneer District Tournament:
2/13 Eastern Montgomery 48-24 W 
2/14 Covington 45-39 OT W 
Class 1A Region C Tournament:
2/19 Galax 40-31 W 
2/21 Auburn 53-55 L

Pioneer District Standings:
Parry McCluer 10-0; 18-6
Covington 7-3; 11-15
Narrows 6-4; 9-10
Craig County 3-7; 4-13
Bath County 2-8; 7-15
Eastern Montgomery 2-8; 6-19

 

 

THREE RIVERS DISTRICT

Alleghany
11/26 Rockbridge County 60-61 L
11/28 Covington 69-40 W 
12/3 @ Covington 62-50 W
12/7 James Monroe (WV) (Mountaineer Invitational) 53-58 L
12/8 Covington (Mountaineer Invitational) 67-65 W
12/14 @ Bath County 85-78 W 
12/17 @ Greenbrier East (WV) 38-63 L
12/20 Radford 47-71 L
1/4 @ Glenvar 44-67 L
1/8 @ James River 60-61 L
1/11 Carroll County 48-53 L
1/16 @ Floyd County 66-78 L
1/18 @ Radford 44-67 L
1/22 Greenbrier East (WV) 44-54 L
1/24 Glenvar 67-62 W
1/26 Rockbridge County (Rock the Ribbon Tournament @ Rockbridge County) 48-68 L
1/28 James River 57-61 L
1/30 @ Carroll County 106-114 4OT L
2/1 @ Giles 80-65 W 
2/5 Floyd County 63-73 L
2/6 Bath County CCD.
2/8 Giles 76-65 W
2/11 Pulaski County 61-73 L

Carroll County
11/27 Fort Chiswell 53-61 L
11/29 Pulaski County 56-57 L
12/3 @ Fort Chiswell 60-68 L
12/7 @ Grayson County 69-59 W
12/15 @ Pulaski County 47-58 L
12/19 @ George Wythe 39-63 L
12/28 Grayson County 48-67 L
1/2 Floyd County 43-59 L
1/5 Glenvar 45-58 L
1/8 Giles 54-35 W
1/11 @ Alleghany 53-48 W
1/14 Radford 36-75 L
1/16 @ James River 72-62 W 
1/18 Galax 41-58 L
1/21 @ Glenvar 49-59 L
1/23 @ Floyd County 56-61 L
1/26 George Wythe 51-58 L
1/28 @ Giles 67-57 W
1/30 Alleghany 114-106 4OT W 
2/1 @ Radford 35-67 L
2/2 @ Galax 47-26 W 
2/5 James River 66-62 W
Three Rivers District Tournament:
2/13 @ Radford 35-64 L

Floyd County
11/26 @ Auburn 63-68 L
11/28 Patrick County 65-50 W
12/3 Auburn 58-66 L
12/5 @ Patrick County 68-59 W 
12/18 @ Giles 71-66 W 
12/21 @ Christiansburg 64-74 L
12/27 Cave Spring (K-Guard Classic @ Salem) 54-56 L
12/28 Lord Botetourt (@ K-Guard Classic) 67-70 L
12/29 Hidden Valley (@ K-Guard Classic) 54-51 W
1/2 @ Carroll County 59-43 W
1/5 Gate City (Chance Harman Classic) 58-65 L
1/8 Glenvar 45-53 L
1/15 @ James River 93-67 W 
1/16 Alleghany 78-66 W 
1/18 Giles 61-42 W
1/23 Carroll County 61-56 W 
1/24 Radford 41-65 L
1/26 East Rockingham (Rock the Ribbon Tournament @ Rockbridge County) 38-67 L
1/28 @ Glenvar 62-69 L
2/1 James River 66-52 W 
2/5 @ Alleghany 73-63 W 
2/8 @ Radford 55-75 L
Three Rivers District Tournament:
2/13 @ Glenvar 59-42 W
2/14 @ Radford 29-61 L
Class 2A Region C Tournament:
2/18 @ Fort Chiswell 75-54 W 
2/19 @ Radford 19-79 L

Giles
11/26 Christiansburg 61-73 L
11/30 @ Christiansburg 55-54 W
12/7 @ Narrows 63-58 W
12/14 Bland (@ Narrows Tournament) 69-75 L
12/15 Narrows (@ Narrows Tournament) 71-44 W 
12/17 @ Graham 27-64 L
12/18 Floyd County 66-71 L
12/28 Narrows 52-56 L
1/2 @ Radford 14-65 L
1/4 James River 53-56 L
1/5 Blacksburg (Chance Harman Classic @ Floyd County) 34-69 L
1/8 @ Carroll County 35-54 L
1/10 Glenvar 39-53 L
1/16 @ Blacksburg 28-55 L
1/18 @ Floyd County 42-61 L
1/22 Radford 20-63 L
1/24 @ James River 51-63 L
1/28 Carroll County 57-67 L
1/30 @ Glenvar 40-57 L
2/1 Alleghany 65-80 L
2/4 Graham CCD.
2/8 @ Alleghany 65-76 L
Class 2A Region C Tournament:
2/18 @ Martinsville 44-78 L

Glenvar
11/27 @ Staunton River 44-48 L
12/3 Cave Spring 45-57 L
12/5 Lord Botetourt 55-40 W 
12/7 Amherst County (Jaden Baker Tournament @ Parry McCluer) 68-35 W 
12/8 Timberlake Christian (@ Jaden Baker Tournament) 57-28 W
12/14 Staunton River 52-40 W  
12/18 William Byrd 42-51 L
1/2 James River 41-39 W  
1/4 Alleghany 67-44 W
1/5 @ Carroll County 58-45 W  
1/8 @ Floyd County 53-45 W  
1/10 @ Giles 53-39 W
1/16 Radford 30-69 L
1/18 @ William Byrd 62-44 W
1/21 Carroll County 59-49 W 
1/22 @ James River 41-30 W  
1/24 @ Alleghany 62-67 L
1/28 Floyd County 69-62 W
1/29 Blacksburg CCD.
1/30 Giles 57-40 W  
2/2 Salem (Adam Ward Classic @ Salem) 61-65 L
2/5 @ Radford 37-58 L
Three Rivers District Tournament:
2/13 Floyd County 42-59 L
Class 2A Region C Tournament:
2/18 James River 76-59 W
2/19 @ Martinsville 39-59 L

James River
11/26 @ Covington 59-64 L
11/30 Staunton River 58-67 L
12/4 Parry McCluer 48-45 W
12/14 Covington 71-65 W
12/17 Fort Chiswell 52-59 L
12/20 Lord Botetourt 40-57 L
1/2 @ Glenvar 39-41 L
1/4 @ Giles 56-53 W
1/8 Alleghany 61-60 W
1/10 @ Radford 37-63 L
1/11 @ Staunton River 45-56 L
1/15 Floyd County 67-93 L
1/16 Carroll County 62-72 L
1/19 @ Lord Botetourt 40-60 L
1/22 Glenvar 30-41 L
1/24 Giles 63-51 W
1/28 @ Alleghany 61-57 W
1/31 Radford 46-59 L
2/1 @ Floyd County 52-66 L
2/5 @ Carroll County 62-66 L
2/8 @ Parry McCluer 52-45 W
Class 2A Region C Tournament:
2/18 @ Glenvar 59-76 L

Radford
11/20 Cave Spring (Benefit game)
12/20 @ Alleghany 71-47 W
12/22 Pulaski County 71-45 W
12/27 Galax (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 60-15 W
12/28 Graham (@ First Community Bank Tournament) 64-42 W
12/29 George Wythe (@ First Community Bank Tournament) 74-39 W
1/2 Giles 65-14 W
1/4 Patrick Henry (Roanoke) (Chance Harman Classic @ Floyd County) 59-43 W 
1/5 Greenbrier East (WV) 67-27 W  
1/10 James River 63-37 W  
1/14 @ Carroll County 75-36 W
1/16 @ Glenvar 69-30 W  
1/18 Alleghany 67-44 W  
1/19 Dudley (NC) (Roy Stanley Shootout @ Roanoke College) 59-48 W  
1/22 @ Giles 63-20 W
1/24 @ Floyd County 65-41 W
1/28 @ Greenbrier East (WV) 65-39 W  
1/31 @ James River 59-46 W 
2/1 Carroll County 67-35 W  
2/2 Northside (Adam Ward Classic @ Salem) 59-56 W
2/5 Glenvar 58-37 W  
2/6 @ Princeton (WV) 69-53 W
2/8 Floyd County 75-55 W
Three Rivers District Tournament:
2/13 Carroll County 64-35 W  
2/14 Floyd County 61-29 W  
Class 1A Region C Tournament:
2/19 Floyd County  79-19 W
2/22 Gretna (@ Salem) 74-40 W
2/23 Martinsville (@ Salem) 48-34 W  
Class 2A State Tournament:
3/1 Graham (@ Pulaski County H.S.) 66-51 W  
3/5 Gate City (semifinals @ Pulaski County H.S.) 79-65 W  
3/9 East Rockingham (championship @ Siegel Center, VCU) 74-50 W  

Three Rivers District Standings:
Radford 12-0; 30-0
Glenvar 9-3; 15-9
Floyd County 8-4; 13-13
Carroll County 6-6; 8-15
James River 4-8; 7-15
Alleghany 3-9; 7-15
Giles 0-12; 3-19

 


PIEDMONT DISTRICT

Bassett
11/26 @ Dan River 51-73 L
11/28 Rockingham County (NC) 56-55 W 
11/30 @ McMichael (NC) 42-67 L
12/4 @ Salem 35-74 L
12/7 Randolph-Henry 48-45 W
12/12 @ Rockingham County (NC) 45-78 L
12/18 Tunstall 59-66 L
12/19 @ Randolph-Henry 50-66 L
12/21 @ Martinsville 46-59 L
1/2 Magna Vista 42-66 L
1/4 @ George Washington 30-55 L
1/8 Halifax County 38-57 L
1/9 McMichael (NC) 60-74 L
1/11 Patrick County 46-59 L
1/15 @ Franklin County 38-71 L
1/22 Martinsville 31-55 L
1/23 @ Patrick County 48-72 L 
1/25 @ Magna Vista 59-62 L
1/30 George Washington 44-83 L
2/1 @ Halifax County 53-83 L
2/4 @ Tunstall 62-45 W
2/5 Franklin County 54-58 L

Franklin County
11/27 @ William Fleming 45-64 L
11/30 Patrick Henry (Roanoke) 29-51 L
12/5 Hidden Valley 51-60 L
12/7 William Fleming 39-54 L
12/18 George Washington 41-51 L
12/20 @ Hidden Valley 53-62 L
12/27 Roanoke Catholic (@ Northside Invitational) 65-67 L
12/28 William Byrd (@ Northside Invitational) 42-41 W
12/29 Blacksburg (@ Northside Invitational) 53-60 L
1/2 @ Halifax County 59-69 L
1/4 Martinsville 30-65 L
1/7 @ Patrick Henry (Roanoke) 36-58 L
1/8 Patrick County 55-45 W
1/11 Magna Vista 53-40 W
1/15 Bassett 71-38 W
1/18 @ George Washington 41-48 L
1/24 @ Magna Vista 65-69 L
1/25 Halifax County 58-50 W
2/1 @ Patrick County 48-40 W
2/2 Cosby 38-42 L
2/5 @ Bassett 58-54 W
2/6 @ Martinsville 37-45 L
Class 6A Region B Tournament:
2/18 @ Manchester 61-70 L

George Washington
11/26 Liberty Christian Academy 56-42 W
11/28 Heritage (Lynchburg) 74-65 W
12/5 @ Heritage (Lynchburg) 77-56 W
12/18 @ Franklin County 51-41 W
12/20 @ Liberty Christian Academy 53-49 W
12/21 Halifax County 54-40 W
12/28 Staunton River (@ Liberty Christian Tournament) 64-44 W
12/29 Liberty (Bedford) (@ Liberty Christian Tournament) 69-44 W
1/2 @ Patrick County 70-45 W
1/4 Bassett 55-30 W
1/8 @ Tunstall 73-32 W
1/11 @ Martinsville 44-41 W
1/16 Martinsville 44-46 L
1/18 Franklin County 48-41 W
1/22 @ Halifax County 68-62 W
1/24 Dan River 75-55 W
1/25 Patrick County 75-54 W
1/28 Magna Vista 92-50 W
1/30 @ Bassett 83-44 W
2/1 Tunstall 92-50 W
2/5 @ Magna Vista 86-51 W
Piedmont District Tournament:
2/8 Magna Vista 81-39 W
2/12 Martinsville 64-37 W
Class 4A Region D Tournament:
2/15 Pulaski County 86-57 W
2/19 E.C. Glass 86-47 W
2/22 Jefferson Forest 54-61 L
Class 4A State Tournament:
3/1 Riverside (@ Stone Bridge H.S.) 65-62 OT W
3/5 Jefferson Forest (semifinals @ Lynchburg University) 53-38 W
3/7 Louisa County (championship @ Siegel Center, VCU) 55-44 W

Halifax County
11/28 Dan River 60-51 W
11/30 @ Person County (NC) 59-58 W
12/3 @ Dan River 64-61 W 
12/7 @ Martinsville 45-44 W
12/14 Person County (NC) 74-71 W 
12/17 @ Park View (South Hill) 45-40 W
12/18 Magna Vista 67-62 W
12/21 @ George Washington 40-54 L
12/27 Bluestone (Gazette-Virginian Classic @ Halifax County) 42-41 W
12/28 Person County (NC) (@ Gazette-Virginian Classic) 67-51 W
1/2 Franklin County 69-59 W
1/4 Patrick County 64-58 W
1/8 @ Bassett 57-38 W
1/11 @ Tunstall 79-55 W
1/15 Martinsville 44-45 L
1/16 @ Magna Vista 40-33 W
1/22 George Washington 62-68 L
1/25 @ Franklin County 50-58 L
1/30 Tunstall 86-63 W
2/1 Bassett 83-53 W
2/4 Park View (South Hill) 77-68 W 
2/6 @ Patrick County 65-44 W
Piedmont District Tournament:
2/8 @ Martinsville 51-64 L
Class 5A Region D Tournament:
2/19 William Fleming 86-78 W 
2/21 North Stafford 78-72 W 
2/23 Potomac 76-64 W 
Class 5A State Tournament:
3/1 Freedom (South Riding) (@ Averett University) 48-59 L

Magna Vista
11/27 @ McMichael (NC) 57-68 L
11/30 @ Dan River 48-51 L
12/4 @ Morehead (NC) 64-69 L
12/5 McMichael (NC) 55-58 L
12/13 Dan River CCD.
12/18 @ Halifax County 62-67 L
12/20 Morehead (NC) 74-68 W
12/21 @ Patrick County 66-61 W
1/2 @ Bassett 66-42 W
1/4 Tunstall 66-64 W
1/11 @ Franklin County 40-53 L
1/16 Halifax County 33-40 L
1/19 Martinsville 33-42 L
1/22 Patrick County 95-77 W
1/24 Franklin County 69-65 W
1/25 Bassett 62-59 W
1/28 @ George Washington 50-92 L
2/1 @ Martinsville 54-76 L
2/5 George Washington 51-86 L
2/7 @ Tunstall 57-40 W
Piedmont District Tournament:
2/8 @ George Washington 39-81 L
Class 3A Region D Tournament:
2/19 @ Staunton River 52-48 W
2/22 Northside (@ Hidden Valley) 55-101 L

Martinsville
11/26 @ E.C. Glass 54-32 W
11/28 @ Liberty (Bedford) 39-28 W
12/7 Halifax County 44-45 L
12/14 @ Northside 51-66 L
12/18 Patrick County 62-38 W
12/19 Liberty (Bedford) 59-35 W
12/21 Bassett 59-46 W
12/26 Morehead (NC) (@ Morehead (NC) Tournament) 47-56 L
12/27 McMichael (NC) (@ Morehead (NC) Tournament) 63-58 W
1/2 @ Tunstall 64-48 W
1/4 @ Franklin County 65-30 W
1/11 George Washington 41-44 L
1/15 @ Halifax County 45-44 W
1/16 @ George Washington 46-44 W
1/18 @ Patrick County 57-36 W
1/19 @ Magna Vista 42-33 W
1/22 @ Bassett 55-31 W
1/25 Tunstall 62-40 W
1/26 R.E. Lee (Staunton) (Rock the Ribbon Tournament @ Rockbridge County) 47-42 W
1/30 E.C. Glass 50-46 W
2/1 Magna Vista 76-54 W
2/6 Franklin County 45-37 W
Piedmont District Tournament:
2/8 Halifax County 64-51 W
2/12 @ George Washington 37-64 L
Class 2A Region C Tournament:
2/18 Giles 78-44 W
2/19 Glenvar 59-39 W
2/22 Dan River (@ Halifax County) 49-41 W
2/23 Radford (@ Salem) 34-48 L
Class 2A State Tournament:
3/1 Gate City (@ Virginia High) 41-47 L

Patrick County
11/28 @ Floyd County 50-65 L
11/30 North Stokes (NC) 42-61 L
12/3 @ Chatham 68-53 W 
12/5 Floyd County 59-68 L
12/7 @ North Stokes (NC) 56-55 2OT W 
12/18 @ Martinsville 38-62 L
12/20 @ Gretna 43-60 L
12/21 Magna Vista 61-66 L
1/2 George Washington 45-70 L
1/4 @ Halifax County 58-64 L
1/7 Chatham 62-44 W 
1/8 @ Franklin County 45-55 L
1/11 @ Bassett 59-46 W 
1/15 Tunstall 47-34 W 
1/18 Martinsville 36-57 L
1/22 @ Magna Vista 77-95 L
1/23 Bassett 72-48 W 
1/25 @ George Washington 54-75 L
1/30 Gretna 75-78 L
2/1 Franklin County 40-48 L
2/5 @ Tunstall 53-52 W 
2/6 Halifax County 44-65 L

Tunstall
12/3 Gretna 50-46 W 
12/5 Dan River 49-71 L
12/12 @ Rustburg PPD.
12/17 @ Chatham 65-53 W 
12/18 @ Bassett 66-59 W 
12/21 @ Gretna 46-61 L
1/2 Martinsville 48-64 L
1/4 @ Magna Vista 64-66 L
1/8 George Washington 32-73 L
1/10 Chatham 44-33 W 
1/11 Halifax County 55-79 L
1/15 @ Patrick County 34-47 L
1/22 Rustburg 44-48 L
1/25 @ Martinsville 40-62 L
1/30 @ Halifax County 63-86 L
2/1 @ George Washington 50-92 L
2/4 Bassett 45-62 L
2/5 Patrick County 52-53 L
2/7 @ Dan River CCD.
2/7 Magna Vista 40-57 L

Piedmont District Standings:
George Washington 13-1; 27-2
Martinsville 12-2; 22-7
Halifax County 10-4; 21-6
Franklin County 6-6; 7-16
Magna Vista 7-7; 9-13
Patrick County 4-10; 7-15
Tunstall 1-11; 4-14
Bassett 1-13; 3-19

 


RIVER RIDGE DISTRICT

Blacksburg
12/15 @ Auburn 75-76 L
12/17 @ Princeton (WV) 63-58 W
12/18 @ Salem 64-66 L
12/20 Pulaski County 74-62 W
12/27 Rockbridge County (@ Northside Invitational) 52-57 L
12/28 Chatham (@ Northside Invitational) 61-44 W
12/29 Franklin County (@ Northside Invitational) 60-53 W
1/3 @ Patrick Henry (Roanoke) 62-70 OT L
1/5 Giles (Chance Harman Classic @ Floyd County) 69-34 W
1/7 Auburn 59-35 W
1/9 Christiansburg 52-45 W
1/11 @ Hidden Valley 54-55 L
1/15 @ Cave Spring 63-72 L
1/16 Giles 55-28 W
1/18 Princeton (WV) 78-95 L
1/21 Cave Spring 53-58 L
1/22 Salem 64-68 L
1/24 Hidden Valley 50-41 W
1/25 @ Pulaski County 60-65 L
1/29 @ Glenvar CCD.
1/30 Patrick Henry (Roanoke) 42-58 L
1/31 @ Christiansburg 45-48 L
River Ridge District Tournament:
2/4 @ Christiansburg 51-61 L
Class 4A Region D Tournament:
2/15 @ Jefferson Forest 48-63 L

Cave Spring
11/20 @ Radford (Benefit game)
11/27 @ Northside 51-57 L
11/30 William Byrd 70-32 W 
12/3 @ Glenvar 57-45 W 
12/5 Northside 47-58 L
12/7 @ William Byrd 79-60 W
12/13 Christiansburg 66-59 W
12/17 @ Lord Botetourt 65-54 W
12/18 Patrick Henry (Roanoke) 46-61 L
12/20 Salem 75-68 W 
12/27 Floyd County (K-Guard Classic @ Salem) 56-54 W 
12/28 Broadway (@ K-Guard Classic) 63-58 W 
12/29 William Fleming (@ K-Guard Classic) 62-72 L
1/4 @ Pulaski County 76-59 W 
1/8 @ Hidden Valley 57-53 W 
1/10 Lord Botetourt 75-57 W 
1/12 Hidden Valley (Leas Winter Classic @ Roanoke) 64-52 W 
1/15 Blacksburg 73-62 W
1/21 @ Blacksburg 58-53 W 
1/22 @ Patrick Henry (Roanoke) 57-53 W 
1/25 @ Salem 69-63 W
1/26 @ Christiansburg 53-50 W 
1/30 Pulaski County 63-57 W
River Ridge District Tournament:
2/6 Christiansburg (@ Patrick Henry) 51-44 W 
2/8 @ Patrick Henry (Roanoke) 45-55 L
Class 3A Region D Tournament:
2/19 Abingdon (@ Hidden Valley) 70-53 W 
2/23 @ Hidden Valley 66-44 W 
2/25 Northside (@ Hidden Valley) 60-84 L
Class 3A State Tournament:
3/1 Heritage (Lynchburg) (@ East Rockingham H.S.) 56-54 W 
3/5 Northside (semifinals @ Roanoke College) 6 p.m.

Christiansburg
11/26 @ Giles 73-61 W 
11/27 @ Craig County 73-61 W 
11/30 Giles 54-55 L
12/3 Staunton River 49-59 L
12/4 @ Pulaski County 45-41 W 
12/7 Covington (Mountaineer Invitational @ Alleghany) 57-53 W 
12/8 James Monroe (WV) (@ Mountaineer Invitational) 52-57 L
12/13 @ Cave Spring 59-66 L
12/15 @ William Byrd 51-46 W 
12/20 @ Patrick Henry (Roanoke) 52-75 L
12/21 Floyd County 74-64 W 
1/4 Hidden Valley 57-47 W 
1/9 @ Blacksburg 45-52 L
1/11 Pulaski County 74-60 W
1/15 @ Salem 60-66 L
1/19 @ Staunton River 47-51 L
1/21 Craig County 74-43 W 
1/25 Patrick Henry (Roanoke) 39-76 L
1/26 Cave Spring 50-53 L
1/28 Salem 61-66 L
1/30 @ Hidden Valley 51-54 OT L
1/31 Blacksburg 48-45 W 
River Ridge District Tournament:
2/4 Christiansburg 61-51 W 
2/6 Cave Spring (@ Patrick Henry) 44-51 L
Class 3A Region D Tournament:
2/21 @ Hidden Valley 51-59 L

Hidden Valley
11/27 William Byrd 59-46 W 
11/30 Northside 45-67 L
12/4 @ William Byrd 50-41 W
12/5 @ Franklin County 60-51 W 
12/13 Patrick Henry (Roanoke) 56-64 L
12/14 @ Salem 56-64 L
12/18 @ Pulaski County 43-40 W
12/20 Franklin County 62-53 W 
12/27 Jefferson Forest (K-Guard Classic @ Salem) 43-55 L
12/28 Salem (@ K-Guard Classic) 52-83 L
12/29 Floyd County (@ K-Guard Classic) 51-54 L
1/4 @ Christiansburg 47-57 L
1/8 Cave Spring 53-57 L
1/11 Blacksburg 55-54 W
1/12 Cave Spring (Leas Winter Classic @ Roanoke) 52-64 L
1/15 @ Patrick Henry (Roanoke) 34-63 L
1/16 Lord Botetourt 70-57 W 
1/18 Salem 42-60 L
1/22 Pulaski County 47-52 L
1/24 @ Blacksburg 41-50 L
1/28 @ Lord Botetourt 66-58 W 
1/30 Christiansburg 54-51 OT W
1/31 @ Cave Spring CCD. ?
River Ridge District Tournament:
2/4 @ Salem 54-65 L
Class 3A Region D Tournament:
2/21 Christiansburg 59-51 W
2/23 Cave Spring 44-66 L

Patrick Henry (Roanoke)
11/28 @ E.C. Glass 73-55 W
11/30 @ Franklin County 51-29 W 
12/3 Albemarle 60-41 W 
12/5 E.C. Glass 63-49 W 
12/7 Salem 72-60 W
12/13 @ Hidden Valley 64-56 W 
12/14 Pulaski County 75-40 W 
12/18 @ Cave Spring 61-46 W 
12/20 Christiansburg 75-52 W 
1/3 Blacksburg 70-62 OT W
1/4 Radford (Chance Harman Classic @ Floyd County) 43-59 L
1/7 Franklin County 58-36 W 
1/11 @ Salem 66-72 L
1/12 William Fleming (Leas Winter Classic @ Roanoke) 50-62 L
1/15 Hidden Valley 63-34 W 
1/18 @ Pulaski County 62-45 W 
1/22 Cave Spring 53-57 L
1/24 William Fleming 57-54 W 
1/25 @ Christiansburg 76-39 W 
1/28 @ William Fleming 62-48 W 
1/30 @ Blacksburg 58-42 W 
2/2 Graham (Adam Ward Classic @ Salem) 52-61 L
River Ridge District Tournament:
2/4 Pulaski County 82-68 W
2/6 Salem 52-48 W 
2/8 Cave Spring 55-45 W 
Class 5A Region D Tournament:
2/19 Albemarle 55-51 W 
2/22 @ Potomac 64-67 L

Pulaski County
11/29 @ Carroll County 57-56 W 
12/4 Christiansburg 41-45 L
12/14 @ Patrick Henry (Roanoke) 40-75 L
12/15 Carroll County 58-47 W 
12/18 Hidden Valley 40-43 L
12/20 @ Blacksburg 62-74 L
12/22 @ Radford 45-71 L
12/27 Fort Chiswell (First Community Bank Tournament @ Fort Chiswell) 59-55 W 
12/28 George Wythe (@ First Community Bank Tournament) 52-58 L
12/29 Graham (@ First Community Bank Tournament) 52-63 L
1/4 Cave Spring 59-76 L
1/8 Salem 67-84 L
1/11 @ Christiansburg 60-74 L
1/14 @ Lord Botetourt PPD.
1/15 William Byrd 67-57 W 
1/18 Patrick Henry (Roanoke) 45-62 L
1/22 @ Hidden Valley 52-47 W 
1/24 Lord Botetourt 61-73 L
1/25 Blacksburg 65-60 W 
1/30 @ Cave Spring 57-63 L
1/31 @ Salem 63-64 L
2/2 William Byrd (Adam Ward Classic @ Salem) 53-46 W 
River Ridge District Tournament:
2/4 @ Patrick Henry (Roanoke) 68-82 L
Class 4A Region D Tournament:
2/15 @ George Washington 57-86 L

Salem
12/4 Bassett 74-35 W 
12/7 @ Patrick Henry (Roanoke) 60-72 L
12/14 Hidden Valley 64-56 W 
12/18 Blacksburg 66-64 W 
12/20 Cave Spring 68-75 L
12/27 William Fleming (K-Guard Classic @ Salem) 52-71 L
12/28 Hidden Valley (@ K-Guard Classic) 83-52 W 
12/29 Lord Botetourt (@ K-Guard Classic) 81-62 W 
1/2 Lord Botetourt 79-68 W 
1/5 William Byrd 64-52 W 
1/8 @ Pulaski County 84-67 W 
1/11 Patrick Henry (Roanoke) 72-66 W 
1/15 Christiansburg 66-60 W
1/18 @ Hidden Valley 60-42 W 
1/22 @ Blacksburg 68-64 W
1/23 Northside 66-76 L
1/25 Cave Spring 63-69 L
1/26 @ William Byrd 58-47 W 
1/28 @ Christiansburg 66-61 W  
1/29 @ Northside PPD.
1/31 Pulaski County 64-63 W 
2/2 Glenvar (Adam Ward Classic) 65-61 W  
River Ridge District Tournament:
2/4 Hidden Valley 65-54 W
2/6 @ Patrick Henry (Roanoke) 48-52 L
Class 4A Region D Tournament:
2/15 Charlottesville 60-55 W  
2/19 @ Jefferson Forest 60-72 L

River Ridge District Standings:
Cave Spring 10-1; 22-6
Patrick Henry 10-2; 21-6
Salem 9-3; 18-7
Christiansburg 4-8; 11-14
Hidden Valley 3-8; 10-15
Blacksburg 3-9; 9-14
Pulaski County 2-10; 7-16

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Gridiron60 said:

@Ryan4VTI understand why Blues' girls aren't playing tough teams like Union & Bluefield but the boys have seasoned players and veteran coach. Do boys & girls teams have to play same schools? 

Depends. Sometimes you see the Boys stay together doing a JV/Varsity doubleheader. Sometimes it's just the two varsity teams, boys and girls, in a doubleheader. And then sometimes you get a quad with all of them. But it all kind of depends.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×