I think these will be the Region 1C quarterfinal games...
1C boys
M4 Grayson County @ P1 Parry McCluer, 7 p.m.
P3 Covington @ M2 George Wythe
P4 Eastern Montgomery @ M1 Auburn, 7 p.m.
M3 Bland @ P2 Narrows, 7 p.m.
Friday scores...
M7 Boys
Consolation
Union 65 Abingdon 57
Championship
Gate City 64 Central-Wise 57
SWD Boys
Consolation
Richlands 57 Lebanon 51
Championship
Graham 81 Virginia High 73
BDD Boys
Consolation
Twin Valley 62 Honaker 53
Championship
Grundy 48 Hurley 33
Cumberland Boys
Consolation
J.I. Burton 77 Rye Cove 40
Championship
Eastside 74 Twin Springs 62
Hogo Boys
Consolation
Chilhowie vs. Patrick Henry, ppd. to 2/22
Championship
Northwood 68 Holston 51
MED Boys
Consolation
George Wythe 65 Bland 32
Championship
Auburn 67 Fort Chiswell 62
Pioneer Boys
Consolation
Covington 80 Eastern Montgomery 50 (Thursday)
Championship
Narrows 50 Parry McCluer 46
SWD Girls
Consolation
Virginia High 44 Richlands 34
Championship
Lebanon 59 Marion 50
BDD Girls
Consolation
Twin Valley 45 Council 34
Championship
Honaker 73 Grundy 59
Cumberland Girls
Consolation
Thomas Walker 57 J.I. Burton 34
Championship
Eastside 54 Twin Springs 37
Hogo Girls
Consolation
Rural Retreat vs. Holston, ppd. to 2/22
Championship
Patrick Henry 62 Chilhowie 45
MED Girls
George Wythe 54 Galax 53
Pioneer Girls
Consolation
Parry McCluer 41 Narrows 34
Championship
Eastern Montgomery 43 Covington 30 (Thursday)
District Tournaments:
Boys
Mountain 7 District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at higher seed
No. 2 Central-Wise 77 No. 7 John Battle 25
No. 3 Union 67 No. 6 Ridgeview 41
No. 4 Abingdon 58 No. 5 Lee High 41
Wednesday, Feb. 19
Semifinals, at Gate City Middle
No. 1 Gate City 79 No. 4 Abingdon 66
No. 2 Central-Wise 54 No. 3 Union 53
Friday, Feb. 21
Finals, at Gate City Middle
Consolation -
No. 3 Union 65 No. 4 Abingdon 57
Championship -
No. 1 Gate City 64 No. 2 Central-Wise 57
Southwest District Tournament:
Tuesday, Feb. 18
First Round, at higher seed
No. 4 Lebanon 46 No. 5 Marion 43
No. 3 Virginia High 61 No. 6 Tazewell 41
Wednesday, Feb. 19
Semifinals, at Graham Middle
No. 3 Virginia High 52 No. 2 Richlands 39
No. 1 Graham 60 No. 4 Lebanon 28
Friday, Feb. 21
Finals, at Graham Middle
Consolation -
No. 2 Richlands 57 No. 4 Lebanon 51
Championship -
No. 1 Graham 81 No. 3 Virginia High 73
Black Diamond District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at Hurley Elem./Middle
No. 4 Honaker 50 No. 5 Council 31
Wednesday, Feb. 19
Semifinals, at Hurley Elem./Middle
No. 1 Grundy 63 No. 4 Honaker 45
No. 2 Hurley 32 No. 3 Twin Valley 27
Friday, Feb. 21
Finals, at Hurley Elem./Middle
Consolation -
No. 3 Twin Valley 62 No. 4 Honaker 53
Championship -
No. 1 Grundy 48 No. 2 Hurley 33
Hogoheegee District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at Patrick Henry
Patrick Henry 61 Rural Retreat 56
Tuesday, Feb. 18
Semifinals, at Northwood
No. 1 Northwood 66 Patrick Henry 59
No. 2 Holston 51 No. 3 Chilhowie 42
Friday, Feb. 21
Championship, at Emory & Henry
No. 1 Northwood 68 No. 2 Holston 51
Saturday, Feb. 22
Third place game, at Chilhowie H.S.
No. 3 Chilhowie 52 Patrick Henry 50
Mountain Empire District Tournament:
Saturday, Feb. 15
First Round
George Wythe 57 Grayson County 34
Bland 65 Galax 50
Wednesday, Feb. 19
Semifinals, at George Wythe H.S.
No. 1 Auburn 76 No. 4 George Wythe 73 OT
No. 2 Fort Chiswell 65 No. 3 Bland 35
Friday, Feb. 21
Finals, at George Wythe H.S.
Consolation -
No. 4 George Wythe 65 No. 3 Bland 32
Championship -
No. 1 Auburn 67 No. 2 Fort Chiswell 62
Piedmont District Tournament:
Friday, Feb. 14
Quarterfinals, at higher seeds
Magna Vista 61 Tunstall 51
Martinsville 58 Bassett 38
George Washington 78 Patrick County 27
Monday, Feb. 17
Semifinals, at higher seed
No. 1 Halifax County 60 No. 4 Magna Vista 50
No. 3 Martinsville 65 No. 2 George Washington 51
Tuesday, Feb. 18
Finals, at higher seed
No. 3 Martinsville 45 No. 1 Halifax County 44
River Ridge District Tournament:
Saturday, Feb. 15
First Round, at Hidden Valley H.S.
Patrick Henry (Roanoke) 72 Pulaski County 53
Cave Spring 68 Salem 66 OT
Tuesday, Feb. 18
Finals, at Hidden Valley H.S.
Cave Spring 68 Patrick Henry (Roanoke) 64
Girls
Mountain 7 District Tournament:
Tuesday, Feb. 18
First Round, at higher seed
No. 2 Ridgeview 62 No. 7 Lee High 29
No. 3 Gate City 42 No. 6 John Battle 41
No. 4 Union 65 No. 5 Central-Wise 60
Thursday, Feb. 20
Semifinals, at Abingdon High School
No. 2 Ridgeview 52 No. 3 Gate City 44
No. 1 Abingdon 69 No. 4 Union 68 OT
Saturday, Feb. 22
Finals, at Abingdon High School
Consolation -
No. 3 Gate City 46 No. 4 Union 45
Championship -
No. 2 Ridgeview 66 No. 1 Abingdon 50
Southwest District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at higher seed
No. 4 Richlands 49 No. 5 Graham 45
No. 3 Virginia High 60 No. 6 Tazewell 46
Wednesday, Feb. 19
Semifinals, at Lebanon High School
No. 2 Marion 62 No. 3 Virginia High 49
No. 1 Lebanon 58 No. 4 Richlands 31
Friday, Feb. 21
Finals, at Lebanon High School
Consolation -
No. 3 Virginia High 44 No. 4 Richlands 34
Championship -
No. 1 Lebanon 59 No. 2 Marion 50
Black Diamond District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at Hurley Elem./Middle
No. 4 Council 41 No. 5 Hurley 21
Tuesday, Feb. 18
Semifinals, at Hurley Elem./Middle
No. 1 Honaker 63 No. 4 Council 27
No. 2 Grundy 50 No. 3 Twin Valley 38
Friday, Feb. 21
Finals, at Hurley Elem./Middle
Consolation -
No. 3 Twin Valley 45 No. 4 Council 34
Championship -
No. 1 Honaker 73 No. 2 Grundy 59
Hogoheegee District Tournament:
Monday, Feb. 17
First Round, at Patrick Henry H.S.
No. 4 Holston 64 No. 5 Northwood 33
Tuesday, Feb. 18
Semifinals, at Patrick Henry H.S.
No. 1 Patrick Henry (Glade Spring) 74 No. 4 Holston 39
No. 3 Chilhowie 53 No. 2 Rural Retreat 47
Friday, Feb. 21
Championship, at Emory & Henry
No. 1 Patrick Henry (Glade Spring) 62 No. 3 Chilhowie 45
Saturday, Feb. 22
Third place game, at Chilhowie H.S.
No. 2 Rural Retreat 52 No. 4 Holston 31
Mountain Empire District Tournament:
Saturday, Feb. 15
First Round
Fort Chiswell 43 Auburn 33
Grayson County 52 Bland 30
Tuesday, Feb. 18
Semifinals, at George Wythe H.S.
No. 1 George Wythe 63 No. 4 Fort Chiswell 46
No. 2 Galax 49 No. 3 Grayson County 42
Friday, Feb. 21
Finals, at George Wythe H.S.
No. 1 George Wythe 54 No. 2 Galax 53
Piedmont District Tournament:
Friday, Feb. 14
Quarterfinals, at higher seeds
Patrick County 46 George Washington 34
Halifax County 60 Tunstall 25
Martinsville 58 Bassett 27
Monday, Feb. 17
Semifinals, at higher seeds
No. 1 Magna Vista 55 No. 4 Patrick County 30
No. 2 Martinsville 58 No. 3 Halifax County 48
Tuesday, Feb. 18
Finals, at higher seed
No. 1 Magna Vista 36 No. 2 Martinsville 35
River Ridge District Tournament:
Saturday, Feb. 15
First Round, at Patrick Henry H.S.
Pulaski County 55 Blacksburg 35
Patrick Henry (Roanoke) 63 Cave Spring 54
Tuesday, Feb. 18
Championship, at Patrick Henry H.S.
Patrick Henry (Roanoke) 65 Pulaski County 62
The Mountain 7 is just a difficult district this year man. With the exception of Gate City at the top and John Battle at the bottom, 2-6 could beat any of each other on a given night.